Zdrowo jem , więcej wiem

Znamy wyniki etapu jesiennego! 

Na ponad 700 zespołów zajęliśmy wysokie miejsca:
W kategorii klas II - III
W kategorii klas 0 - I
We wrześniu i październiku 2017 roku klasy 1-3 zgłosiły swój udział w VIII edycji projektu Zdrowo jem, więcej wiem organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, a objętego honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Konrnhauser-Dudy.
Celem tego prozdrowotnego programu edukacyjnego jest promocja zdrowego trybu życia, a konkretnie "uświadomienie roli zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia w dobie zmieniających się warunków cywilizacyjnych".
W roku szkolnym program przewiduje trzy etapy: jesienny, zimowy i wiosenny, z których każdy stawia przed zespołem klasowym sześć zadań, mających pobudzić kreatywność uczniów i pomóc wykształcić u dzieci postawy prozdrowotne. Równocześnie rodzice mają możliwość poszerzyć wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. 

Klasa II przystąpiła do Projektu 29 września i przyjęła konkursową nazwę Orły. Przez okres miesiąca wszyscy uczniowie angażowali się na zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, w konkursach tematycznych Na zdrową i pożywną przekąskę oraz na plakat pod hasłem: Dbam o zdrowie, a także w promowaniu podjętych przez zespół działań w szkole. Warto podkreślić dużą aktywność Rodziców, którzy wspierali swoje pociechy w realizacji zadań związanych z programem. Z zainteresowaniem i zrozumieniem przyjmowali Oni informacje o programie i przewidywanych działaniach oraz materiały na temat najważniejszych spraw związanych z żywieniem i aktywnością dzieci, za co serdecznie dziękuję.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w skrócie przedstawiających nasze działania w etapie jesiennym.
Joanna Roczniak

Klasa IIIb przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” pod nazwą Zielone Oliwki. Na wstępie dzieci zapoznały się z właściwościami oliwek, ich wpływem na nasze zdrowie i uczestniczyły w ich degustacji. Kolejne kroki stawiały zgodnie z etapami jesiennej edycji projektu,a więc uczyły się jak być zdrowym, jak właściwie się odżywiać, poznawały i proponowały różne formy aktywności fizycznej. Z wielką radością uczestniczyły w zabawach ruchowych z muzyką oraz w „Owocowym Twisterze”. Wykonywały zadania matematyczne o warzywach i owocach, układały jadłospisy zawierające potrzebne i zdrowe produkty. Samodzielnie wykonały owocowy deser w postaci kolorowych, pysznych szaszłyków. Podczas zajęć towarzyszyła nam spora grupa Świeżaków, które uatrakcyjniały i mobilizowały do pracy. W ramach podsumowania wiadomości o zdrowiu uczniowie wykonali plakaty oraz przepisy na zdrową przekąskę. W wyniku głosowania kolegów z innych klas oraz rodziców zwyciężył plakat nr 2 grupy w składzie: Kacper Szarek, Maksymilian Oleksowicz, Mateusz Korzeniowski, Oliwier Nędza. Grupa w nagrodę otrzymała zdrową nagrodę – owoce i soczki. Natomiast najbardziej ciekawym przepisem na zdrową przekąskę okazały się prace Ksawerego Drąga i Natalii Wagner. Zwycięzcy otrzymali medale Super Kucharza i Super Kucharki wraz ze słoiczkiem miodu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, ale dużą pomocą wspierali ich również rodzice. Kolejne etapy, jak również różnorodność działań przedstawiamy w materiale zdjęciowym.

Klasa Ib przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” pod wspólnie wybraną nazwą Panterki. Wszystkie dzieci chciały być tak zwinne jak pantery, dlatego postanowiliśmy pogłębić naszą wiedzę na temat właściwego odżywiania i aktywności fizycznej. Zrealizowaliśmy szereg zadań, które dotyczyły zdrowego trybu życia i promocji zdrowia. Wykonaliśmy na zajęciach plakaty, które na bieżąco przypominały nam zasady zdrowego odżywiania. Wszyscy odwiedzający nasza klasę również z uwagą i ciekawością analizowali plakaty żywo dyskutując o zaletach zdrowego odżywiania. Korzystając ze zdobytych na zajęciach wiadomości każde dziecko we współpracy z rodzicami miało wykonać 2 zadania konkursowe : wymyślić i narysować zdrową przekąskę oraz wykonać dowolną techniką plakat „Dbam o zdrowie, dobrze się odżywiam i jestem aktywny”. W klasowym głosowaniu zwyciężyła przekąska Aurelii. Praca przedstawia owocowe akwarium. Kolorowo, smacznie i zdrowo, prawdziwe witaminowe bomby, które wspomogą organizm ucznia. Aurelia otrzymała gromkie brawa i tytuł Super Kucharzyka. Dużą popularnością cieszyły się też wielozbożowe ciasteczka Karoliny, wzbogacone różnymi nasionami i pestkami dyni oraz suszonymi owocami. Wyróżnione prace oraz wszystkie pozostałe, które też były bardzo ciekawe i smacznie wyglądały złożyliśmy w Klasową Książkę Zdrowych Przekąsek klasy I b. „Panterki” wykazały się też niezwykłą pomysłowością i kreatywnością w przygotowaniu plakatów. Prace były bardzo ciekawe, różnorodne i starannie wykonane. Zaprezentowaliśmy je koleżankom i kolegom z innych klas organizując wystawę na korytarzu szkolnym. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali prace, żywo dyskutowali nad tematyką prac, dzielili się między sobą wrażeniami. Prosiliśmy, aby każdy oglądający wybrał najciekawszy plakat oddając na niego swój głos. W wyniku głosowania okazało się, że najciekawszym plakatem była praca wykonana przez Anię. Wyróżnione były też dwie inne prace: Aurelii i Małgosi, które zdobyły kolejno największą liczbę punktów. Wszystkie plakaty były niezwykle ciekawe. Postanowiliśmy ozdobić nimi naszą klasę, aby przypominały oraz utrwalały nawyki zdrowego odżywiania się i zachęcały do aktywności fizycznej.Aby promować owoce i warzywa w diecie ucznia dzieci przygotowały również owocowe plastelinowe wyklejanki z ulubionymi owocami i warzywami oraz wspólnie ułożyły hasło „Owoce i warzywa to witaminy dla całej rodziny”. Wystawa ta zdobiła gazetkę klasową i zachęcała do sięgania po te owoce i warzywa. Ogromną role i duże znaczenie miała pomoc rodziców w realizacji zadań. Wspólne działania przyniosły wymierne korzyści, rodzice spędzili ze swoimi dziećmi więcej czasu, a ponadto wzrosła świadomość zarówno wśród rodziców jak i dzieci, że zdrowie zależy w dużej mierze od prawidłowego odżywiania i aktywnego ruchowo spędzania czasu.