Marzycielska Poczta

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II włączyła się w akcję Marzycielska Poczta, prowadzoną przez wolontariuszy - młodych ludzi z różnych miast Polski, którzy powołali Fundację Dobry Uczynek. Akcja objęta jest Honorowym Patronatem Ministra Edukacji oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.Nasi uczniowie poznają historie Marzycielskich Dzieci, uczą się wrażliwości i pomocy rówieśnikom, którzy większość swojego czasu spędzają w domach, szpitalach czy hospicjach. Pisanie listów odbywa się podczas zajęć lekcyjnych, szczególnie w klasach młodszych. Dzieci wykonują też różnorodne rysunki, ozdoby, przynoszą drobne zabawki, pluszaki, książeczki, naklejki, które razem pakują, adresują i wysyłają na wybrane wspólnie adresy. Listy można pisać także indywidualnie i wrzucać do Marzycielskiej Skrzynki, której zawartość będzie wysyłana przez szkolnych organizatorów przeważnie raz w miesiącu.Ufamy, że nasze przesyłki choć w niewielkim stopniu zniwelują uczucie samotności adresatów i wywołają uśmiech na ich twarzach.Relacje z pisania listów będziemy zamieszczać na www.marzycielskapoczta.pl w dziale Ludzie listy piszą.
Joanna Roczniak

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach włączyła się w akcję w grudniu 2017r. Uczniowie różnych klas poznają swoich ciężko chorych kolegów i koleżanki poprzez wychowawców bądź bezpośrednio na stronie Marzycielskiej Poczty. W klasach młodszych pisanie listów odbywa się głównie na zajęciach lekcyjnych. Istnieje także możliwość wrzucania korespondencji do Marzycielskiej Skrzynki, której zawartość będzie wysyłana przez szkolnych organizatorów. Uczniowie klasy II z otwartymi serduszkami podeszli do problemów swoich rówieśników. Z zaangażowaniem wykonywali rysunki, kartki oraz przynosili różnorodne książeczki, naklejki i zabawki, które mogłyby sprawić chociaż odrobinę radości obdarowanym. Uczyli się także pisania życzeń i listów. Wspólnie pakowali i nadawali na poczcie pierwsze przesyłki do trójki "Marzycielskich Dzieci". Liczymy na Ich uśmiech:)) Do akcji włączyła się również klasa IV a. Uczniowie zapoznali się wnikliwie z sylwetkami koleżanek i kolegów, do których chcieliby napisać ciepłe słowa wsparcia i uznania. Przygotowali kolorowe laurki, kartki świąteczne oraz listy. Uczniowie pisali o swoich zainteresowaniach, klasie, ulubionych zwierzętach, sposobach spędzania wolnego czasu, ale także wspierali na duchu chorego rówieśnika. Przygotowali również prezenty świąteczne, które sami adresowali i wysyłali na poczcie. Na przełomie stycznia i lutego wysłane zostały listy z Marzycielskiej skrzynki. Klasa druga w tym samym czasie oraz w marcu przygotowała listy i kartki dla trzech Marzycielskich Dzieci, w tym życzenia świąteczne z okazji Wielkanocy. 

Nasza Szkoła w Marzycielskiej Poczcie

KLASA I B

KLASA II

KLASA III B

Klasa IIIb również z ochotą przyłączyła się do akcji pisania listów do chorych dzieci. Wybraliśmy dwójkę: Wiktorię i Mateusza, których wiek, zainteresowania były nam bliskie, a historie życia mocno nas poruszyły. Jesienią zbieraliśmy różne upominki. Uczniowie IIIb przynosili własne zabawki, gry, książki, które w grudniu przed świętami pięknie zapakowane wysłaliśmy do dzieci. Do paczek dołączone zostały indywidualne listy oraz własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Wczesną wiosną znów przygotowaliśmy, skompletowaliśmy i wysłaliśmy listy oraz kartki z życzeniami na Wielkanoc. Podczas zajęć komputerowych pisaliśmy pozdrowienia oraz zapewnialiśmy o swej pamięci. W miesiącu maju przygotowujemy kolejną paczkę dla Wiktorii i Mateusza. Mamy już zgromadzone rzeczy, którymi chcemy się z nimi podzielić i sprawić im radość. Do paczki dołączymy, oczywiście, własnoręcznie napisane listy. Akcja „Marzycielska Poczta” uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych i „pochylenia się” choć przez chwilę nad ich problemami. Miejmy nadzieję, że w ten sposób dzieci coraz bardziej będą rozumieć i doceniać wartość zdrowia. 
Małgorzata Gaj