Wycieczka do Krakowa 

W dniu 12 stycznia 2018r. uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami p. Magdaleną Gabor, p. Haliną Filar i p. Renatą Gadecką pojechali na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie pokonkursowej wystawy szopek krakowskich. Na wystawie w salach Celestatu prezentowane są szopki, które wzięły udział w 75. Jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym tradycyjnie przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku. Konkurs ten odbywa się od 1937 roku (za wyjątkiem okresu II wojny światowej) i na trwałe wpisał się w pejzaż kulturowy miasta. Następnie uczniowie oglądnęli sztukę pt. „Zemsta” w Teatrze Słowackiego. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie podziemia Rynku jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. 
Ostatnim punktem programu był 80 minutowy pobyt na kręglach w Galerii PLAZA. 

Spotkania ze Świętym Mikołajem

6 grudnia, co roku, jest dniem wyczekiwanym przez wszystkie dzieci. Te małe i te troszkę większe wierzą w dobroć i życzliwość Świętego. Piszą listy, marzą o prezentach i z niecierpliwością oczekują upominków. W Szkole Podstawowej w Ciężkowicach Św. Mikołaj pojawił się w środę z samego rana. Odwiedził wszystkich uczniów klas I - III, porozmawiał, zatańczył, przyniósł piękne i słodkie paczki. Jednak najcenniejszym prezentem okazał się „podarowany” wszystkim dzieciom wyjazd do kina Promień w Tuchowie na film animowany pt. „Pierwsza gwiazdka”. Trudno było opanować wybuch euforii i zadowolenia z możliwości wyjazdu na taką wycieczkę. Film dzieciom bardzo się podobał. Wprowadził je w atmosferę przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Cały dzień upłynął w miłej atmosferze, a moc wspaniałych wrażeń będzie towarzyszyć dzieciom jeszcze przez najbliższe dni.
Małgorzata Gaj

ANDRZEJKI - FOTORELACJA

Konkurs plastyczny o Ojcu Świętym

Jednym z wielu działań przygotowujących naszą społeczność szkolną do przyjęcia imienia Świętego Jana Pawła II był konkurs plastyczny „Jan Paweł II oczyma dziecka”. Jego głównym celem było pogłębianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża oraz zwrócenie uwagi na wartości w Jego życiu i działalności. 
Konkurs podzielony był na 4 kategorie wiekowe i obejmował następującą tematykę:
Klasy I-III – „Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci”;
Klasy IV-V – „Jan Paweł II – niestrudzony pielgrzym”;
Klasy VI-VII – „Pasje w życiu Jana Pawła II”;
Klasy II-III Gimnazjum – „Jan Paweł II – człowiek wiary i modlitwy”.
Zainteresowanie konkursem było dość duże. Zgłoszono wiele ciekawych, pięknych prac. Komisja oceniająca – organizatorzy - w składzie: Joanna Roczniak, Jolanta Zagórska, Małgorzata Gaj i Artur Hołda - wyłoniła zwycięzców i przyznała nagrody.
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Marcel Wopiński kl. Ia
II miejsce – Lena Zięcina kl. Ia
III miejsce – Natalia Wilga kl. II , Angelika Ligęza kl. IIIc
wyróżnienia – Karina Toporkiewicz kl. Ia, Wiktor Stanuch kl. IIIb, Dominik Dziuban kl. Ia
W kategorii klas IV-V: 
I miejsce – Maria Miłkowska kl. IVb
II miejsce – Damian Rutka kl. IVb
III miejsce – Dominik Ligęza kl. Vb
wyróżnienie – Dawid Bednarz IVb
W kategorii klas VI-VII:
I miejsce – Weronika Trela kl. VIa
II miejsce – Mateusz Rutka kl. VIIb
III miejsce – Aleksandra Roman kl. VIIb
W kategorii klas gimnazjalnych:
I miejsce – Magdalena Postawa kl. IIIa
II miejsce – Aleksandra Dziuban kl. IIa
III miejsce – Tomasz Więcek kl. IIIb
wyróżnienie – Monika Gadecka IIIb

Wykonane przez uczniów prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej w szkole oraz w tomiku wierszy „Patron z nieba”, gdzie stanowią ilustracje do wierszy napisanych przez uczniów o Ojcu Świętym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów, dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.
Organizatorzy

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień Edukacji Narodowej 13.10.2017

3.10.2017 Podróżnik - Indie

03.10.2017w Szkole Podstawowej z klasami gimnazjalnymi
w Ciężkowicach gościł podróżnik z Grupy „Trzask .pl”, który opowiadał o swojej tegorocznej podróży do Indii. W ramach prelekcji odbyły się dwa spotkania: jedno dla klas starszych , drugie dla młodszych. Pan interesująco opowiadał o historii, tradycjach, religii Indii, zabytkach. Uczniowie mogli przymierzać sari (suknię ), kurtę (koszulę męską), dhoti (strój męski upinany w pasie). Szkoda, że nie było hinduskich łakoci, bo z pewnością przypadłyby do gustu osobom lubiących ostre, wyraziste smaki. Uważam, iż takie spotkania z interesującymi ludźmi rozbudzają ciekawość poznawczą uczniów, zachęcają ich do poszukiwania wiedzy i zwiedzania świata.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017-2018

Dnia 4 września rozpoczął się nowy rok szkolny. O godz.9.15 wszyscy uczniowie zebrali się w kościele parafialnym i wzięli udział w uroczystej Mszy św., po zakończeniu której odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas szóstych. Następnie zabrała głos pani dyrektor Zofia Tarasek, która serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych i oficjalnie zainicjowała nowy rok szkolny. Kolejnym punktem programu było spotkanie uczniów z wychowawcami na terenie szkoły. 

Zielona szkoła fotorelacja - Włochy

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez klasy piąte pod kierunkiem pani Jolanty Zagórskiej i Michała Ciesli. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez panią Małgorzatę Miłkowską.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKA
MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CIĘŻKOWICACH

25 kwietnia 2017r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej
w Ciężkowicach zachęcano najmłodszych uczniów Gminy
do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych i sposobem wypożyczania książek. Dużą atrakcją okazało się spotkanie z Czarodziejem
 i jego pomocnikiem Ropuchem (http://niezlycyrk.pl), które przeniosło dzieci w bajkowy świat i dostarczyło im mnóstwo wrażeń. 
Kulminacyjnym punktem było złożenie przyrzeczenia i uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty, zakładki do książki oraz słodką niespodziankę. Założyli także karty czytelnika i wypożyczyli pierwsze książeczki.

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"
Monteskiusz

Konkurs Wielkanocny

Za nami najbardziej radosne i wiosenne Święta Wielkanocne. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko symbolizujące rodzące się życie oraz nadzieję. Tradycją stało się zdobienie jajek. W związku z tym Samorząd Uczniowski zaprosił dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III do udziału w konkursie „Na najładniejszą pisankę wielkanocną". Pisanki można było wykonać w różnych technikach - tradycyjnych lub nowoczesnych. Zachęcaliśmy do szukania nowych i oryginalnych sposobów tworzenia pisanek. 
Wyniki konkursu dla klas 0-III przedstawiają się następująco:
I miejsce – Julia Gumola kl.IIb
II miejsce – Maria Miłkowska kl.IIIb
IIImiejsce – Nina Wojtaczka kl.IIa
Klasy starsze IV-VI przystąpiły do konkursu na najbardziej świąteczno-wiosenny wystrój sali lekcyjnej. Jury zdecydowało, że najładniejszą salą jest klasa udekorowana przez uczniów kl. Vb. Do uczniów tej klasy trafiła główna nagroda czyli jeden dzień wolny od nauki przeznaczony na grilla i rozgrywki sportowe na terenie TKKFu . Samorząd Szkolny w tym dniu sponsoruje wyżywienie czyli kiełbaski i chleb. 

Spotkanie z podróżnikiem

Dnia 2.03.20017 r. do naszej szkoły zawitał PODRÓŻNIK
z prelekcją poświęconą Tajlandii. Spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne i wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z naszej szkoły. Opowieść Podróżnika ubogacona interesującą prezentacją multimedialną była dla dzieci niewątpliwie atrakcyjnym elementem rozwijania wiedzy o świecie. Mali słuchacze w skupieniu chłonęli wiedzę na temat osobliwości tamtej części świata, zwyczajów tamtejszej ludności, strojów i smaków, z jakimi można się spotkać w Tajlandii. Zainteresowanie słuchaczy można było ocenić, gdy Podróżnik zadawał pytania, a w górze pojawiał się las rąk. Zaangażowani byli wszyscy, zwłaszcza że za poprawną odpowiedź można było dostać coś słodkiego…

"Kolęda, Hej" - Festiwal Kolędowy
w Szczucinie

Z radością informujemy, że Chór Szkoły Podstawowej
w Ciężkowicach zajął pierwsze miejsce w X Jubileuszowym Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu Kolędowym
„Kolęda, hej”
w Szczucinie. Chór otrzymał również nagrodę specjalną za akompaniament
w wykonaniu p. Szczepana Słowika, Jana Wilgi i Marysi Miłkowskiej. Akompaniatorom składamy szczególne podziękowania za stworzenie pięknej oprawy dla śpiewu naszych chórzystów.

Zajęcia rytmiczno-taneczne w oddziale przedszkolnym

W dniu 29 listopada 2016r (wtorek) w oddziale przedszkolnym i w klasach I-III odbyły się zajęcia rytmiczno - taneczne prowadzone przez pana Dawida Gacka. Charakteryzowały się one wykorzystaniem dość nietypowego i jeszcze mało znanego przyboru muzycznego jakim są Bum Bum rurki. Są to kolorowe ,różnej długości wykonane z plastiku rurki, które uderzone w odpowiedni sposób wydają charakterystyczne dźwięki. Świetnie nadają się w nauce rytmu, można też używać je jako cymbałki - grając pałeczkami. Uznawane są one za doskonały wstęp do nauki gry na innych instrumentach. W związku z bardzo pozytywnym przyjęciem nowego gadżetu przez dzieciaki, szkoła zdecydowała się zakupić komplet nowych przyborów.

SUKCES UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CIĘŻKOWICACH
W VI MAŁOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ

Dnia 25.11.2016 r. odbył się VI Małopolski Konkurs Piosenki Angielskiej w Miechowie. Organizatorami tej imprezy byli Szkoła Podstawowa nr 2, Rada Rodziców działająca przy szkole oraz Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Miechów, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Do rywalizacji przystąpiło 70 podmiotów muzycznych ze szkół podstawowych województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. 
Miło mi poinformować, iż zespół Young Talents w składzie: Jakub Gaj, Fabian Hołda i Adam Zięcina wyśpiewał i wytańczył sobie zaszczytne III miejsce w kategorii zespoły! Młodzi Artyści zaprezentowali popularny przebój zespołu Electric Light Orchestra pt. „Rock’n Roll is King”. Swoim żywiołowym występem porwali publiczność, która nagrodziła ich ogromnymi brawami. Pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe osobiście wręczyła chłopcom pani Bożena Walczak – wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Słowa podziękowania kieruję na ręce pani Małgorzaty Miłkowskiej, która w wielkim stopniu przyczyniła się do osiągnięcia tego sukcesu.

Gratuluję naszym Artystom i życzę im dalszych sukcesów na scenie!

JĘZYKI PRZYBLIŻAJĄ ŚWIAT,
A MUZYKA NIE ZNA GRANIC…

Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej, na który z niecierpliwością czekało wielu uczniów. Jak co roku głównym jego celem jest popularyzacja piosenki obcojęzycznej oraz prezentacja umiejętności wokalnych młodych wykonawców. Bardzo ważnym zadaniem konkursu jest również motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez piosenkę. 

Naszych młodych artystów oceniało jury w składzie: 
- sopran, solistka Opery Śląskiej, nauczyciel śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławiach – pani Ewelina Szybilska
- sekretarz Gminy Ciężkowice- pani Beata Weron- Białas
- dyrektor Administracji Samorządowej Placówek Oświatowych – pani Anna Zagała
- nauczyciel języka angielskiego - pani Anna Jurkiewicz-Boryczko 
- dyrektor szkoły- pani Zofia Tarasek
- dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice – pan Wojciech Sanek
- gitarzysta i przedstawiciel Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice – pan Szczepan Słowik

Po uprzednim losowaniu 14 uczestników prezentowało wybrane utwory indywidualnie
w następującej kolejności:
Adam Zięcina Wind of change
Natalia Osysko Undo
Fabian Hołda I believe I can fly
Gabriela Janas All of me
Kinga Kapałka Gimme! Gimme!
Karolina Nosal Love me like you do
Julia Łątka Rolling in the deep
Roksana Hołda My heart will go on
Weronika Dziuban This one’s for you
Jakub Gaj Here I am
Alicja Gąsior Faded
Wiktoria Majcher Dancing Queen
Michał Drzewicz Colour of your life
Martyna Migacz Love me like you do

Po przesłuchaniu uczestników konkursu szanowne jury zdecydowało przyznać:
I miejsce – Julia Łątka
II miejsce – Roksana Hołda
III miejsce – Jakub Gaj
Dodatkowo nagrodę specjalną ufundowaną przez dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice otrzymała Julia Łątka.Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki, zaś pozostali uczestnicy-dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Po raz kolejny konkurs okazał się ogromnym sukcesem. Młodzi wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, duże umiejętności językowe oraz zdolności muzyczne.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych występów, a jurorom dziękujemy za pracę w komisji konkursowej oraz za stworzenie cudownej, artystycznej atmosfery! 

Ślubowanie klasy pierwszej

W naszej klasie jak w rodzinie. 
Właśnie z tego klasa słynie.
Razem zawsze radę damy
i tak wspólnie zaśpiewamy:
Ref.: Ręka w rękę!
Ramię w ramię!
Nie jesteśmy tutaj sami!
Mamy klasę!
Panią!
Nas!
Na przygody szkolne czas!

Tak śpiewały dzieci z klasy pierwszej 14 października 2016 r., kiedy to odbyło się w naszej Szkole uroczyste przyjęcie ich do społeczności uczniowskiej. W barwnym przedstawieniu, przygotowanym pod okiem wychowawczyni Joanny Roczniak, pierwszoklasiści wcielili się w role krasnoludków, które „żadnych ważnych spraw nie miewają, tylko bawią się i śpiewają". Po słowach Opałka: „Moi drodzy, przyszła pora, by trafić do klasy. Nie chcę bowiem, by z krasnali wyrosły głuptasy! dzieci przekonywały jak wiele już potrafią i są gotowe do złożenia ślubowania. Na scenie, poza biciem dwunastu małych, przejętych serc - słychać było radosny śpiew, recytacje oraz można było zobaczyć układ taneczny ze wstążkami. Podczas gdy pierwszaki przygotowywały się do części oficjalnej uroczystości swój repertuar zaprezentował chór szkolny pod przewodnictwem P. Małgorzaty Miłkowskiej oraz grupa taneczna klas trzecich przygotowana przez P. Alinę Jurkiewicz. Po uroczystym ślubowaniu symbolicznego pasowania na ucznia dokonała P. Dyrektor Zofia Tarasek, a Pan Burmistrz wręczył pamiątkowe dyplomy i medale. Tradycyjnie dzieci otrzymały liczne życzenia i prezenty od zaproszonych gości, rodziców i Samorządu Uczniowskiego.Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej skierowali do swoich Rodziców prośby, a do nauczycieli i gości podziękowania i życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po uwiecznieniu tej niezapomnianej chwili na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu, był czas na miłe chwile przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Rodziców uczniów klasy pierwszej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Szczerba, Dyrektor ASPO Anna Zagała, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Katarzyna Zych, przedstawiciel KBS o/Ciężkowice Rafał Fior, Dyrektor i Nauczyciele szkoły, starsi koledzy i koleżanki oraz rodzice i krewni pierwszaków.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Zielona Szkoła Fotorelacja


Pierwszaki w Krynicy.

7 kwietnia wszystkie klasy pierwsze wyjechały autokarem na pierwszą wspólną wycieczkę do Krynicy. Głównym celem było obejrzenie moskiewskiej rewii na lodzie w przedstawieniu „Królowa Śniegu”. Ciekawe i barwne kostiumy łyżwiarzy, ich doskonała jazda figurowa na lodzie, klasyczny podkład muzyczny oraz piękna scenografia zrobiły na dzieciach wielkie 
i niezapomniane wrażenia . Po spektaklu dzieci udały się do słynnej „Pijalni wód mineralnych”, gdzie odpoczęły oraz miło i wesoło spędziły czas podziwiając zgromadzone egzotyczne okazy roślinne. Z wielką uciechą wyjechały później na Górę Parkową, słynną kolejką linowo - szynową. Góra Parkowa okazała się świetnym miejscem do zabaw i gier integracyjnych oraz podziwiania górskiego krajobrazu. Największym powodzeniem cieszyły się tutaj jednak nowoczesne rurowe zjeżdżalnie, które dzieci wspominają i zapamiętają chyba na długo. Z góry schodziliśmy na piechotę, oglądając rośliny w parku i zwierzęta w stawie. W radosnych nastrojach i bardzo zmęczeni wróciliśmy do domów. Była to nasza pierwsza, ale jakże udana wycieczka, nawet pogoda była dla nas łaskawa - padający deszcz oglądaliśmy tylko zza szyb autobusu.

Ogłoszenie

Zespół Szkół i Przedszkola
 w Domosławicach
im. ks. prof. Józefa Tischnera
32-860 Czchów, tel/fax ( 0-14 ) 66 35 420, nr ident. 852717089
http://www.domoslawice.edu.pl
email:zsdomoslawice@czchow.pl
Szkoła Muzyczna I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach ogłasza nabór dzieci i młodzieży na rok szkolny 2016/ 2017
Zainteresowanych grą na 18 rodzajach instrumentów oraz nauką w klasie wokalno-aktorskiej zapraszamy do kontaktu.
Kadrę stanowią absolwenci i nauczyciele akademiccy Akademii Muzycznych w: Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Katowicach.
Szkoła jest całkowicie bezpłatna.
Rekrutacja kończy się 25 maja, a przesłuchania wstępne odbędą się 27 maja.
Wszelkich informacji udziela sekretariat szkoły w godzinach od 7/00 do 19/00. 
tel/fax ( 0-14 ) 66 35 420

S.O.S. dla Ziemi

W dniu 22 kwietnia 2016 w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie i nauczyciele swoim zielonym strojem podkreślili znaczenie tego święta. Został również przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Wiedzy na temat ekologii, organizowany przez OCE "Ekotest 2016", w którym wzięli udział uczniowie klas IV - VI.

Z ekologicznym pozdrowieniem 
Maria Maciaszek

U Krzysztofa Pendereckiego
 w Lusławicach

W dniach 7 i 8 kwietnia 2016r. uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły pojechali do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach koło Zakliczyna. Po raz pierwszy oglądaliśmy ten nowoczesny obiekt, w którym wystawiano edukacyjną bajkę muzyczną „Penderecki przez dziurkę od klucza”. Wspaniałe widowisko autorstwa Jadwigi Kani i Renaty Żabickiej przygotowały i zaprezentowały dzieci z niepublicznego przedszkola i szkoły podstawowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej z Dębicy- rodzinnego miasta wielkiego współczesnego kompozytora. Ponadgodzinna sztuka przedstawiała w skrócie życiorys mistrza- wydarzenia, miejsca i osoby, które zapadły mu w pamięci, jego pasje, upodobania, sposoby rozwijania talentu. Naszych uczniów zachwycała barwna scenografia, przepiękne kostiumy ponad stu aktorów oraz ciekawa choreografia. Pierwszoplanową rolę pełniła muzyka profesora Pendereckiego. W bajce wykorzystano fragmenty utworów awangardowych, tradycyjnych, solowych, kameralnych, orkiestrowych, a także tych napisanych do filmów fabularnych i animowanych.Młodzi odbiorcy poznali najważniejsze fakty oraz mniej znane wydarzenia z życia znakomitego twórcy. Mieli także okazję obcowania z różnorodną i fascynującą jego muzyką, Niespodzianką drugiego dnia była obecność na scenie samego Mistrza i Jego Małżonki..

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGOANYTIME, ANYWHERE – YOU NEED ENGLISH HERE AND THERE

Uczniowie wzięli udział w konkursie ANYTIME, ANYWHERE – YOU NEED ENGLISH HERE AND THERE zorganizowanym przez Szkołę Językową SCHOOL4YOU w Tuchowie. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z regionu Tuchowa, Ciężkowic i Bobowej. Polegał on na wykonaniu komiksu, w którym uczeń przedstawi przygodę dowolnej postaci realistycznej lub zmyślonej, a puentą będzie konieczność znajomości języka angielskiego.
Nagrodzeni :
II miejsce: Weronika Trela, kl. IV a
III miejsce: Patrycja Baniak i Izabela Wąsowska, kl. V a

Serdecznie gratulujemy!!

INFORMACJA
DLA RODZICÓW
UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH I DRUGICH

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach uprzejmie informuje, że zgodnie ze zmianą ustawy o systemie oświaty:
Art. 9. 1. Dzieci urodzone w roku 2009, które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej. 
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do dyrektora szkoły podstawowej, do której dziecko uczęszcza. 
3. Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek, o którym mowa w ust. 1, w roku szkolnym 2015/2016 kontynuuje naukę w klasie I szkoły podstawowej, z tym że w tym roku szkolnym nie podlega ono klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy II szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Art. 11. 1. Dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do dyrektora szkoły podstawowej, do której dziecko uczęszcza.
3. Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek, o którym mowa w ust. 1, w roku szkolnym 2015/2016 kontynuuje naukę w klasie II szkoły podstawowej, z tym że w tym roku szkolnym nie podlega ono klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy III szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Olimpiada wiedzy Archimedes oraz konkurs Multitest

W październiku 37 uczniów naszej szkoły z klas III-VI przystąpiło do konkursu Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus-Matematyka. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 25 zadań. Laureatami są uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów.
Laureatami V stopnia zostali:
Jakub Majcher kl. III b Fabian Hołda kl. IV b
Laureatami IV stopnia zostali:
Tomasz Postawa kl. III a Julia Łątka kl. III a Eliza Trela kl. VIb
Laureatami III stopnia zostali:
Matylda Hołda kl. III a Damian Hołda kl. III b
 Jakub Zięba kl. IV b
Laureatami II stopnia zostali:
Szymon Dziuban kl. III a Martyna Migacz kl. III b Martyna Udała kl. VIa
Laureaci I stopnia :
Paweł Jurkiewicz kl. III b Hubert Szewczyk kl. IVa Wiktoria Schabowska kl. VIb
Uczniowie z klas IV-VI przystąpili również do konkursu Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus- Język Angielski. Test składał się z 25 zadań.
Laureatem I stopnia został Hubert Szewczyk z kl. IV a Laureatem IV stopnia został Mikołaj Zabawski z kl. IV a Laureatem V stopnia została Martyna Udała z kl. VI a
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki
Uczniowie przystąpili również do Ogólnopolskiego Konkursu MULTITEST 2015.
W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV-VI.
Tytuł LAUREATA otrzymał Jakub Brotoń z kl. VI b
Dyplom wyróżnienia otrzymała Wiktoria Schabowska z kl. VI b

Rodzinne muzykowanie w klasie I C

Dnia 1lutego 2016r do naszej szkoły a konkretnie do klasy Ic zawitała muzykująca rodzina państwa Rąpałów. Skład zespołu to tato z dwoma synami. Tato, Pan Janusz Rąpała gra na trąbce, starszy syn Krystian gra na organach, natomiast Ernest gra na perkusji. Niestety obecna z zespołem mama, Maria nie mogła z nimi zagrać z powodu popsutego klarnetu. Muzykująca rodzina przedstawiła nam szereg kolęd. Serdecznie dziękujemy za występ i zapraszamy ponownie.

Dzień Babci i Dziadka

12 stycznia nasza szkoła miała zaszczyt gościć wyjątkowych gości jakimi są babcie i dziadkowie naszych uczniów. Dziadkowie i babcie jak zwykle dopisali. Na załączonych zdjęciach można zauważyć ze sala przysłowiowo „pęka w szwach”, co nas niezmiernie cieszy. Uczniowie klas drugich i trzecich zaprezentowali jasełka połączone z życzeniami dla swoich babć i dziadków. Całości występu dopełniał chór szkolny pod przewodnictwem Małgorzaty Miłkowskiej. Po zakończeniu przedstawienia dziadkowie otrzymali laurki od swoich wnucząt i udali się na poczęstunek na stołówkę szkolną. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.

Kolędy Tuchów

 17 grudnia 2015 roku nasz szkolny chór oraz Wiktoria Schabowska jako solistka wystąpili w eliminacjach do XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Chór zaprezentował trzy utwory „Dnia jednego o północy”, „Gdy śliczna Panna” i „Aniołowie z naszych pól” a Wiktoria „Z narodzenia Pana” i „Cicha Noc”.

Jasełka w szkole

Aby głębiej przeżyć tajemnicę narodzenia Pana Jezusa, klasy drugie i trzecie, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, przygotowały inscenizację tego wydarzenia. Skupiono się nie tylko na faktach, ale również na przedstawieniu atmosfery towarzyszącej oczekiwaniu na Bożą Dziecinę. Smutek Maryi i Józefa wypływał z niechęci, z jaką się spotykali, z niezrozumienia ze strony ludzi. Radość z narodzenia przeplatała się z niepewnością dotyczącą zapewnienia godnych warunków życia. Pytanie: „Dlaczego nie narodziłeś się teraz?” poruszyło uczucia widzów i uświadomiło, że również teraz jest wiele osób potrzebujących pomocy i od naszej wrażliwości zależy, czy potrafimy je dostrzec i udzielić wsparcia. Intencją autorów scenariusza było przybliżenie tradycji chrześcijańskiej i rodzimej, uwrażliwienie dzieci i zachęcenie ich do przeżywania wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Dzieci przypomniały fakty począwszy od zwiastowania Maryi radosnej nowiny, poprzez poszukiwanie miejsca w gospodzie, narodzenie Jezusa, aż do pokłonu pasterzy i Trzech Króli. Do naszego żłóbka przyszli także krakowiacy, którzy pięknie zatańczyli Dzieciąteczku. Wszyscy przybysze darowali ze szczerego serca co mieli najlepszego. Rozszerzeniem fabuły było wprowadzenie dziadków opowiadających o polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia. Elementy poważne w jasełkach przeplatane były humorystycznymi. Wrażenie robiły kostiumy małych aktorów: aniołków, gwiazdeczek, pasterzy, krakowiaków, Trzech Króli, przedstawicieli różnych narodowości. Betlejemską noc przywoływała trafnie dobrana dekoracja sceny i ścian: złote gwiazdki na ciemnym tle. Donośnie brzmiały śpiewane zbiorowo i chóralnie piosenki i kolędy. Wywoływały podziw i wzruszenie zebranych gości i rodziców. Naszą uroczystość uświetnili: p. Anna Zagała, dyr. ASPO, p. Katarzyna Zych, dyr. Biblioteki Publicznej, p. Magdalena Włudyka- Szarek przew. Rady Rodziców, p. Wojciech Sanek dyr. Centrum Kultury oraz p. Rafał Fior- przedstawiciel banku.
Mali aktorzy wraz z nauczycielami życzą wszystkim: WESOŁYCH ŚWIĄT!

SZKOLNY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
I CAN BE A STAR….

W dniu 25 listopada 2015r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, w którym uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami językowymi oraz muzycznymi. Głównym celem konkursu jest popularyzacja piosenki obcojęzycznej, prezentacja umiejętności wokalnych młodych wykonawców, a także wymiana doświadczeń między wykonawcami oraz nauczycielami. Bardzo ważnym zadaniem konkursu jest również motywowanie uczniów do nauki języków obcych poprzez piosenkę. Naszych wykonawców oceniało Jury w składzie:
p. Ewelina Szybilska – sopran, solistka Opery Śląskiej, nauczyciel śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach
p. Zofia Tarasek – Dyrektor Szkoły
p. Anna Zagała – Dyrektor Administracji Samorządowej Placówek Oświatowych
p. Diana Piotrowska – nauczyciel języka angielskiego
p. Wojciech Sanek – Dyrektor Centrum Promocji i Kultury Gminy Ciężkowice
p. Szczepan Słowik- gitarzysta i przedstawiciel Centrum Promocji i Kultury Gminy Ciężkowice
Jury oceniało poprawność językową, dobór repertuaru, interpretację oraz intonację.Po wcześniejszym losowaniu kolejności występów zaprezentowali się:
Jakub Gaj : Halleluja
Magdalena Tabaszewska: Rolling in the deep
Eliza Trela : Hey Jude
Wiktoria Schabowska: I will always love you
Sandra Kwaśny: Because you loved me
Maja Jezierska: Aprendi a decir adios
Adam Zięcina: Never ending story
Wiktoria Majcher: Happy 
Fabian Hołda : When the saints go marching in
Po przesłuchaniu uczestników konkursu Jury zdecydowało przyznać :
I miejsce – Wiktoria Schabowska
II miejsce – Sandra Kwaśny
III miejsce – Adam Zięcina
Ponadto WYRÓŻNIENIE otrzymała Magdalena Tabaszewska
Po raz kolejny konkurs okazał się sukcesem. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, duże umiejętności językowe oraz zdolności muzyczne.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych wykonań, a jurorom dziękujemy za pracę w komisji konkursowej oraz za stworzenie cudownej artystycznej atmosfery!

Święto Pluszowego Misia

25 listopada w naszej szkole uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w obchodach święta pluszowych misiów. W tym dniu wszystkie ukochane pluszaki, wierni przyjaciele dzieci, przybyły wraz z nimi do szkoły. W klasowych salach i na szkolnym korytarzu zrobiło się kolorowo i "misiowo". Były misie duże i małe, nowiutkie i takie z wieloletnią historią. Wszystkie pięknie wyglądały na wspólnych zdjęciach. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały historię narodzin pluszowej zabawki i rozpoznawały różne misie z dziecięcych bajek i filmów. Później wzięły udział w „misiowych” rozgrywkach i zabawach sportowych. Na koniec każde dziecko pięknie wykolorowało misia i na pamiątkę wkleiło go do zeszytu. Początek dnia był bardzo radosny, więc po nim wszyscy w świetnych humorach bawili się nadal na szkolnych andrzejkach. 

XIII MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD
 PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ 

6 listopada 2015 roku chór ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach wystąpił w XIII MAŁOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości. Celem Przeglądu było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych, tak wśród dorosłych jak i wśród dzieci i młodzieży, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, religią, tradycją i obyczajami. Przegląd odbywał się pod Patronatem Honorowym Jego Eminencji Księdza Kardynała STANISŁAWA DZIWISZA Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego w AULI KOŚCIOŁA MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ w Krakowie. Chórzyści przygotowali na występ pięć pieśni z których zaprezentowali dwie wybrane przez jury. Występ dzieci z Ciężkowic bardzo podobał się zgromadzonej publiczności. Niestety wśród licznego grona występujących chór nie znalazł się w gronie awansujących do Ogólnopolskich zmagań. Swój patriotyczny repertuar chór zaprezentował 11 listopada 2015 roku w Kąśnej Dolnej w czasie III Marszu Niepodległości 
w Ciężkowicach.

Wyjazd do Lusławic

1 października 2015 roku klasy szóste naszej szkoły oraz grupa chórzystów ze szkolnego chóru uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu kulturalnym, które miało miejsce w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego 
w Lusławicach. W ramach ogólnopolskiego tournee wystąpili w Lusławicach wybitnie utalentowani śpiewacy – adepci i absolwenci Programu Kształcenia Młodych Talentów, czyli Akademii Operowej warszawskiego Teatru Wielkiego a także Barokowa Orkiestra Akademii Operowej i Chór młodzieżowy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego prezentując 
Cud albo Krakowiaki i Górale Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Spektakl uznawany jest za pierwszą polską operę narodową, która powstała i wystawiona niedługo przed trzecim rozbiorem, w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Dziś, gdy aspekt ten ma już znaczenie wyłącznie historyczne, Krakowiaki i Górale pozostają wciąż atrakcyjnym utworem o wysokich walorach scenicznych, uniwersalnym przesłaniu wpisanym w mądrość ludową i wdzięcznym materiałem warsztatowym dla młodych wykonawców.Występ bardzo podobał się publiczności, która gromkimi brawami raz po raz wzywała artystów na scenę domagając się bisów. Nasi uczniowie z czerwonymi od oklasków dłońmi i uśmiechami na twarzach zgodnie stwierdzili, że opera była wspaniała i chętnie obejrzeli by ją ponownie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 roku w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach miało miejsce gminne rozpoczęcie roku szkolnego. Na inaugurację nowego roku szkolnego 2015/2016 oprócz uczniów klas I-VI, Grona Pedagogicznego, Dyrekcji szkoły obecni byli również Rodzice uczniów oraz zaproszeni Goście - Dyrektorzy wszystkich szkół z tereny gminy Ciężkowice. Przybyli również przedstawiciele samorządu na czele z Burmistrzem Gminy Ciężkowice Zbigniewem Jurkiewiczem oraz ks. proboszcz Jan Zając.Spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Ciężkowicach. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie akademią przygotowaną przez uczniów i wychowawców klas szóstych pożegnali wakacje i rozpoczęli dziesięciomiesięczny czas nauki. 

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Jak w każdej szkole tak i w naszej zakończenie roku szkolnego odbyło się 26 czerwca. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą. Po jej zakończeniu uczniowie przeszli do szkoły gdzie odbyła się akademia przygotowana przez klasy szóste. Następnie pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce, wzorową frekwencję, za osiągnięcia sportowe. Rodzicom wręczone zostały podziękowania i listy gratulacyjne. Zostało przeprowadzone losowanie nagród związane z loterią prowadzoną w związku z wydaniem gazetki „ECHO SZKOŁY”. Na zakończenie rodzice oraz uczniowie złożyli podziękowania pani Dyrektor oraz wszystkim nauczycielom naszej szkoły połączone z wręczeniem kwiatów.  

Dzień Mamy i Taty

Są takie słowa, słowa jedyne,
przed, którymi inne słowa bledną.
Słowa, co nigdy nie zawodzą,
wierne i czułe do ostatka.
Najbliższe sercu, najpiękniejsze,
jedyne słowa MAMA TATA

Wiele kwiatów pięknych znamy tulipanów, róż i bzów.
Dla naszych rodziców mamy,
najpiękniejsze kwiaty słów. 
Słowo miłość – za Ich troski.
Słowo wdzięczność – za Ich trud.

Dzień Matki i Ojca to jedne z najpiękniejszych świąt w ciągu roku, wypełnione kwiatami, serdecznymi i ciepłymi życzeniami, tysiącami całusów. Z tej okazji 26.05.2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, na którą uczniowie zaprosili swoich Rodziców. Dzieci z klas pierwszych włożyły wiele zapału i zaangażowania, aby odpowiednio zaprezentować się przed rodzicami. W odświętnych, galowych strojach, na tle pięknej dekoracji popisywały się przed ukochanymi Rodzicami swoimi umiejętnościami, recytowały wiersze, odgrywały scenki, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły. Występy wzbogacał chór szkolny. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności i zasłużyli na słowa uznania Gości oraz aplauz widowni. Całe spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Dzieci miały możliwość okazania swojej wdzięczności, szacunku i miłości względem Rodziców, wkładając w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku, pracy i serca. A wszystko po to, by zobaczyć uśmiechnięte, szczęśliwe i wzruszone twarze swoich Rodziców, którzy z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swoje pociechy. 
Na zakończenie spotkania były gorące życzenia, serdeczne uściski, piękne laurki oraz słodki poczęstunek. 

Wycieczka do Częstochowy
i Krasiejowa

Dnia 27.05.2015 odbyła się wycieczka klas piątych, czwartych i szóstych do Częstochowy i Krasiejowa. Uczniowie wyruszli z Ciężkowic o godzinie drugiej nad ranem, co było dla nich niemałą atrakcją. Do Częstochowy dotarliśmy tuż przed otwarciem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Uczniowie uczestniczyli w mszy świętej, którą koncelebrował nasz ksiądz Karol Tokarczyk. Po mszy świętej ksiądz Karol wraz z uczniami odprawił Drogę Krzyżową po Jasnogórskich wałach. Po chwili odpoczynku uczniowie rozpoczęli wraz z przewodnikiem  kompleksowe zwiedzanie Jasnej Góry. Zobaczyli:
 1. Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej
 2. Bazylikę Jasnogórską
 3. Salę Rycerską
 4. Skarbiec
 5. Muzeum 600 - lecia Jasnej Góry
 6. Bastion Św. Rocha
 7. Arsenał
  8. Wieżę Jasnogórską
Po chwili odpoczynku i zakupie pamiątek wybraliśmy się  
w podróż do Parku Nauki i Ewolucji w Krasiejowie niedaleko Opola.Tam uczniowie wyposażeni w specjalne kaski z okularami 3D i multimedialnym przewodnikiem otrzymali solidną lekcję na temat ewolucji człowieka i powstania ziemi. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie krasiejowskiego Juraparku, który jest największym tego typu miejscem w Europie. Uczniowie zwiedzili:
 1. Tunel czasu
 2. Ścieżkę edukacyjną
 3. Pawilon Paleontologiczny
 4. Prehistoryczne Oceanarium
 5. Park rozrywki
 6. Plac zabaw
Atrakcji było mnóstwo, zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Ciężkowic o 22:00.

Mistrz ortografii

Nauka ortografii nie jest łatwą sprawą . Wiedzą o tym dzieci, wiedzą też dorośli… Dlatego dobrze jest zdopingować uczniów do pracy nad poprawną pisownią, organizując dodatkowe ćwiczenia, zabawy, gry i konkursy ortograficzne. 25 maja 2015 r. w Zespole Szkół Publicznych w Bruśniku odbył się jubileuszowy X Gminny Konkurs Ortograficzny dla szkół podstawowych gminy Ciężkowice. Z naszej szkoły wzięli w nim udział szkolni mistrzowie ortografii: Jakub Gaj z kl. IIIb i Żaneta Gaj z kl. Va. Dzieci do konkursu przygotowywały panie: M. Gaj i A. Jackowska. Uczestnicy pisali dyktando oraz test. Zadania były godne poziomu mistrzów. Finał konkursu był dla nas bardzo szczęśliwy. Zarówno Kuba, jak i Żanetka okazali się mistrzami w swojej kategorii wiekowej. Zdobyte laury są dla dzieci, rodziców i opiekunów powodem do dumy i radości. Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach zdobyła najwyższą liczbę punktów i w roku szk. 2014/2015 wygrała gminne zmagania. Tak więc już dzisiaj zachęcamy wszystkich do pracy nad wyrabianiem właściwych ortograficznych nawyków i zapraszamy za rok do udziału w konkursie, który w wyniku wygranej zostanie zorganizowany właśnie w naszej szkole.Naszym Mistrzom dziękujemy, gratulujemy zwycięstwa życzymy kolejnych sukcesów!

Fascynujące zajęcia plastyczne w klasie II a

W dniu 14 maja w klasie II a miały miejsce niecodzienne zajęcia plastyczne. Uczniowie tworzyli barwne obrazki - SYPANKI - za pomocą kolorowego ekologicznego piasku wysypywanego na kartonik z klejącym podłożem. W nieszablonowy sposób wykonywali różnorodne wzory, w tym dla swoich rodziców, jako niepowtarzalny upominek z okazji Dnia Mamy i Taty. 
Przeprowadzenie zajęć było możliwe dzięki współpracy z Agencją Handlową "ARGIS" Jacek Kościółek (jackhur.wix.com/sypanki, .sypanki.pl, sypanki.com, obrazki.piaskowe.pl, facebook.com/Sypanki) w Kamionce Małej, która dostarczyła materiały do wykonania sypanek., za co serdecznie dziękujemy.
Podczas pracy nad obrazkami z piasku dzieci rozwijały wyobraźnię, koordynację ruchową, umiejętności manualne oraz poczucie estetyki. Wykazywały się dużą pomysłowością, cierpliwością i dokładnością. Efekty okazały się zaskakujące. Docenili je również obecni na zajęciach panowie Jacek Kościółek i Piotr Sułkowski, którzy wyróżnili kilka prac drobnymi upominkami, a każdego z uczniów obdarowali garścią cukierków. 
Uczniowie byli zafascynowani taką kreatywną zabawą plastyczną, a gdy zajęcia zbliżały się ku końcowi wzorowo uporządkowali klasę. Brawo!
Do sypanek dla Rodziców dołączamy kilka słów:
Kiedy deszcz kapie i straszy, 
gdy muszę zjeść talerz kaszy,
gdy rower wciąż łańcuch gubi, 
gdy myślę, że nikt mnie nie lubi,
wtedy
przytulić się do taty muszę szybko,
tatuś nazwie mnie jak zwykle ... srebrną rybką,
pożartuje, w nos da prztyczka i pomoże.
Rower jedzie, 
kasza pyszna, 
a deszcz? 
Niech pada sobie na dworze.

Kiedy zła wracam z podwórka, 
bo w rajstopach znowu dziurka,
gdy mnie pani w szkole zgani, 
to co robię? Też pytanie!
Wtedy ...
przytulić się do mamy muszę szybko, 
w jej sukience ukryć minę beksy brzydką,
razem z mamą zaszyjemy wstrętną dziurę, 
a od jutra siedzieć w ławce będę murem!

Przytulić się do taty, przytulić się do mamy, 
najpewniejszy to ratunek i pociecha,
przytulić się do mamy, przytulić się do taty 
i już smutek, już zmartwienie w mig ucieka!

Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Rodziców 
- uczniowie klasy II a z wychowawczynią.

Pielgrzymka klas II
do Kalwarii i Wadowic

7 maja 2015r. klasy drugie, które przeżywały w tym roku uroczystość I Komunii Świętej, odbyły dziękczynną pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Jej organizatorem i kierownikiem był ksiądz Karol Tokarczyk- katecheta, który przygotował dzieci do pełnego uczestnictwa we Mszy Św. Najpierw autokar zawiózł nas do Sanktuarium Maryjno- Pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tutaj dzieci wraz z opiekunami i rodzicami uczestniczyły we Mszy Św. i przyjęły Komunię Świętą. Przed ołtarzem pięknie odśpiewały pieśń: „Już gościsz Jezu w sercu mym”. Na krótką chwilę weszliśmy na słynne „dróżki”. Potem dzieci dokonały zakupu pamiątek i zjadły śniadanie. Następnym przystankiem były Wadowice. Tam zwiedzaliśmy Dom Jana Pawła II. Drugoklasiści poznali smutne lata dzieciństwa sławnego „Lolka” oraz pełne trudnych doświadczeń lata młodzieńcze, Jego drogę kapłańską i fakt zaszczytnego wyboru na papieża. Zdjęcia, przedmioty, pomieszczenia, w których kiedyś przebywał i które przenikał Jego duch, wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Odwiedziliśmy także kościół w Wadowicach , a przed pomnikiem Jana Pawła klasy wykonały pamiątkowe zdjęcia.
Dużą przyjemność sprawił dzieciom ksiądz katecheta odwiedzinami w pobliskim Inwałdzie. Znajduje się tam Park Miniatur z niemniej atrakcyjnym parkiem rozrywki. W restauracyjce przypominającej zamek zjedliśmy obiad . A potem, bez dodatkowych opłat, można było skorzystać z jazdy samochodzikami , karuzelami, ze zjeżdżalni, wejść do piramidy egipskiej lub sali strachów . Zmęczeni lecz zadowoleni wycieczkowicze na czas powrócili do Ciężkowic.

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-maja

Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.

Z tej okazji w poniedziałek 4 maja 2015 roku w naszej szkole uczniowie klas I-VI uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej temu doniosłemu wydarzeniu. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: IV a i V b pod kierunkiem wychowawców- p. Magdaleny Gabor i p. Dariusza Miłkowskiego. Występ uświetnił chór szkolny kierowany przez p. Małgorzatę Miłkowską. Całą uroczystość prowadzili uczniowie klasy IV a Zuzanna Brotoń i Arkadiusz Śliwa. Uczniowie przedstawili historię uchwalenia konstytucji, jej znaczenie dla Polski dawniej oraz współcześnie.
Po zakończeniu uroczystości Pani Dyrektor rozdała dyplomy uczniom, którzy w marcu 2015 uczestniczyli w "Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia" oraz matematycznym konkursie "Galileo". Wyróżnienie i tytuł "Eksperta Logicznego Myślenia" otrzymali:
 • Jakub Gaj kl. III b
 • Jakub Brotoń kl. V b
 • Eliza Trela kl. V b
 • Julia Raczniak kl. VI a
 • Agnieszka Szydłowska kl. VI b
Laureatkami konkursu "Galileo" zostały:
 • Wiktoria Schabowska kl. V b
 • Julia Raczniak kl. VI a

Warsztaty w klasie II a

W dniu 28 kwietnia 2015 roku w klasie II a odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Panią Monikę Kaczkowską z Pracowni Profilaktyczno-Wychowawczej STOPka w Tarnowie (http://www.pracowniastopka.pl), psycholog, trenera umiejętności psychospołecznych oraz efektywnego uczenia się.
Warsztaty przeprowadzone zostały aktywnymi metodami pracy grupowej opierającymi się na systemie Accelerated Learning oznaczającym połączenie aktywności fizycznej z zaangażowaniem możliwie wielu zmysłów w procesie nauki.
Uczniowie oswajali sie z emocjami. Uczyli się rozpoznawać swoje i innych emocje, poznawali sposoby radzenia sobie z przykrymi emocjami, z trudnymi sytuacjami. Z dużym zaangażowaniem opracowywali kodeks zachowań ułatwiających komunikację w grupie. Równocześnie rozwijali pamięć, uwagę i koncentrację. Rozwiązywali twórcze zadania, doskonalili współpracę grupową. 
Zajęcia przebiegały we wspaniałej atmosferze. Na twarzach widoczne były uśmiech, zaciekawienie, zadziwienie. Uczniowie wykazali się aktywnością, pomysłowością i popisali licznymi umiejętnościami. Pokazali, że w każdym z nich tkwi nieograniczony potencjał twórczy. 

Powitanie wiosny

23 marca 2015r. klasa II a w niecodzienny sposób powitała wiosnę, odwiedziła bowiem swoich młodszych kolegów i koleżanki w Przedszkolu Publicznym w Ciężkowicach i obejrzała występ przygotowany na ta okazję. Uczniowie byli pod wrażeniem, bardzo spodobały się stroje i taniec przedszkolaków.
Po gromkich brawach i wzajemnym słodkim poczęstunku rozpoczęła się wspólna zabawa przy wiosennej muzyce, co uwieczniliśmy na zdjęciach.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Zabawa karnawałowa

12 lutego 2015 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas I - III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. 
Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wyśmienicie! Największym powodzeniem cieszył się utwór „Bałkanica”, który grał i śpiewał kilkukrotnie pan Artur Hołda. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. 
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy!.

Kliknij, aby edytować nagłówek...

Przegląd kolęd w Jastrzębi

Kolędowanie to znana i bardzo lubiana polska tradycja kultywowana od wielu pokoleń. 10 stycznia w Szkole Podstawowej w Jastrzębi odbył się V Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek dla szkół podstawowych. Rywalizacja solistów i zespołów odbywała się w trzech kategoriach wiekowych; klas I-III, IV-VI oraz VII-I, II Gimnazjum. Wykonawcy prezentowali bardzo różnorodny repertuar. Śpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki, jak i współczesne piosenki bożonarodzeniowe w ciekawych opracowaniach i aranżacjach. Uczniowie naszej szkoły wystąpili we wszystkich kategoriach konkursu. Zwycięstwo wyśpiewał sobie zespół wokalno-instrumentalny klas IV-VI, III miejsce zajął jako solista klas I-III Patryk Waza, a w klasach IV-VI - II miejsce Mariola Gaj. W kategorii klas VII i gimnazjum-II miejsce zdobył zespół wokalno- instrumentalny „Black and white”, natomiast uczennica Natalia Hering uplasowała się na II miejscu w kategorii solistów.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE….

Dnia 22 grudnia 2017 r. cała społeczność naszej szkoły spotkała się na wspólnej uroczystości z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W cudowny nastrój wprowadził nas chór szkolny śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy przeplatane z wierszami. Podczas tej uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt.,, ŚWIĄTECZNA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA’’. Uczestnikami byli uczniowie klas I-VII, którzy na zajęciach lekcyjnych wykonywali ozdoby według własnych pomysłów. Zwycięzcami zostali:
W kategorii klas młodszych:
I miejsce Magdalena Dziuban kl. IIIc
II miejsce Mateusz Korzeniowski kl. IIIb
III miejsce Alan Bryndal kl. IIIb
W kategorii klas starszych:
I miejsce Patrycja Ablewicz kl. VIb
II miejsce Dominik Ligęza kl. Vb
III miejsce Julia Szybowska kl. IVa
Ponadto wyróżnienia otrzymali:
Wiktoria Niziołek kl.IIIb, Emilia Hołda kl.IIIa, Matylda Hołda kl.Va, Julia Kras kl.Va, Weronika Dziuban kl.Vb, Klaudia Kachniarz kl.VIb.
Również podczas spotkania Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy i upominki uczniom, którzy wzięli udział w konkursie Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus- Język Angielski. 
Największy sukces odniósł Hubert Szewczyk z kl. VI otrzymując Tytuł Laureata I stopnia z wyróżnieniem za zdobycie maksymalnej liczby 100 punktów. 
Laureatem II stopnia został Adrian Rojek z kl. VI .
Laureatem IV stopnia została Maja Jezierska z kl. VII.
Laureatami V stopnia zostali: Zuzanna Rutka z kl. IV 
Konrad Baran z kl. III GIM Tomasz Więcek z kl. III GIM.

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZKOLE IMIENIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Do tej uroczystości Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach przygotowywała się od roku. Wtedy właśnie skierowano ankiety do uczniów, rodziców i mieszkańców Ciężkowic, aby zasugerowali w nich, jakiego powinna mieć patrona. Niemal w 90 procentach wskazywano na Św. Jana Pawła II. Ostateczną decyzję o zmianie imienia szkoły Rada Miejska podjęła 
18 października 2017 roku. Do tej pory szkoła nosiła imię Stefanii Sempołowskiej, która jest postacią mało znaną. 
23 listopada 2017 r. Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach zyskała wielkiego patrona- Świętego Jana Pawła II. Uroczystość nadania imienia miała miejsce w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach i rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Henryk Nowacki – Nuncjusz Apostolski, 
a koncelebransami byli: ks. Prałat Dziekan Jan Zając – Proboszcz Parafii Ciężkowice, ks. Wicedziekan Andrzej Berdzik, ks. Prałat Czesław Paszyński – Asystent Kościelny Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, ks. Marcin Krępa – Dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach, ks. Mariusz Żuczek, ks. Marek Migacz. Przed Mszą ks. Dziekan i Proboszcz Parafii - Jan Zając oczytał słowa Biskupa Andrzeja Jeża wyrażające zgodę na nadanie imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Ciężkowicach,
a następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Zdzisław Szczerba zapoznał zebranych z odpowiednią uchwałą. 
Po Mszy Św. Rada Rodziców przekazała sztandar Dyrektor Szkoły Zofii Tarasek, która ucałowała go i zaprezentowała społeczności szkolnej, a następnie oddała uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. Arcybiskup przekazał uczniom zbiór przemówień wygłoszonych przez Jana Pawła II przed modlitwą "Anioł Pański". Pogratulował wyboru patrona, ale też zauważył, że przyjęcie jego imienia zobowiązuje do solidnej nauki, bycia dobrym człowiekiem, życia w bliskości
z Jezusem i rozwijania swojej wiary. Nakreślił zadania dla rodziców, nauczycieli i wychowawców szkoły, która powinna nie tylko kształcić, ale także wychowywać. Po słowach Arcybiskupa wokół sztandaru zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych klas i złożyli ślubowanie. 
Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali część artystyczną, w której naświetlili biografię Jana Pawła II, wspomnieli o procesie beatyfikacyjnym, kanonizacji. Podkreślili wyjątkowość patrona
i wielowymiarowość jego działań. Informacje biograficzne przeplatane były wierszami, fragmentami papieskich przemówień i piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego. Arcybiskup Henryk Nowacki nie krył zachwytu. Podkreślał poziom artystyczny montażu i jego wykonania. Wyrazy uznania kierował do uczniów i osób przygotowujących występ ( były to panie: Małgorzata Miłkowska i Renata Gadecka). 
Po występie młodzieży i słowach arcybiskupa przemawiali zaproszeni goście: Prezes Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej Halina Węgrzyn, Starszy Wizytator Ryszard Ostrowski reprezentujący Małopolskiego Kuratora Oświaty, Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz, Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński. Kolejnym punktem programu był przemarsz zebranych osób przed budynek Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, gdzie Dyrektor Szkoły Zofia Tarasek i Burmistrz Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz odsłonili pamiątkową tablicę z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II i jego słowami: "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca". Aktu poświęcenia dokonał Arcybiskup Henryk Nowacki. 
Następnie zaproszeni goście przeszli do szkoły, by umieścić sztandar w miejscu jego stałej ekspozycji i wpisać się do księgi pamiątkowej. Zebrani mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych ukazujących postać Jana Pawła II, przeczytać wiersze stworzone przez uczniów na cześć patrona, przejrzeć kroniki szkoły oraz obejrzeć wystawę poprojektową „Świat wartości Jana Pawła II”.Na zaproszenie, oprócz osób wcześniej wymienionych, odpowiedziało wielu szacownych gości. Byli wśród nich m.in.: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch i Radni Powiatu Tarnowskiego - Stanisław Kuropatwa i Michał Koralik, Sekretarz Gminy Ciężkowice Beata Weron-Białas, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Domosławicach Kazimierz Wojnicki, Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasz Gaj, Dyrektor ASPO w Ciężkowicach Anna Zagała, Komendant Policji w Ciężkowicach asp. szt. Łukasz Czeluśniak , Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice Wojciech Sanek, Prezes Gminny OSP Druh Augustyn Włudyka, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej 
w Ciężkowicach, Przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, Dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli Gminy Ciężkowice, emerytowani Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, Radni Gminy Ciężkowice, Sponsorzy uroczystości, Przedstawiciele Rady Rodziców i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach.
Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej
w Ciężkowicach uświetniły swoją obecnością orkiestra strażacka OSP w Ciężkowicach i liczne poczty sztandarowe, a wśród nich: poczet Rodziny Szkół Imienia Jana Pawła II z Nowego Sącza, poczty szkół z powiatu tarnowskiego noszących imię Jana Pawła II – Staszkówki, Łęgu Tarnowskiego, Gromnika, Skrzyszowa, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych imienia Jana Paderewskiego 
w Ciężkowicach, Szkoły Podstawowej im. Jana Kantego w Zborowicach, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Jastrzębi, Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Bruśniku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach i Polskiego Stronnictwa Ludowego z Ciężkowic. Nadanie imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Ciężkowicach było wspaniałą uroczystością, która zapisze się trwale w pamięci jej uczestników. W ich sercach na zawsze pozostaną słowa Świętego Jana Pawła II: "Musicie być mocni!(...)Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być mocni mocą nadziei(...) Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć!". Będzie o nich przypominał sztandar szkoły. 

Tym, którzy zginęli na Dąbrach - "CHWAŁA I CZEŚĆ 17.10.1944". Rocznica boju na Dąbrach

Jak co roku nasza szkoła zaangażowała się w upamiętnienie walki partyzantów w Dąbrach, a szczególnie postaci bohaterów naszej ziemi - Łuczkiewiczów. 15 października przedstawiciele uczniów i nauczycieli wzieli udział w religijno - patriotycznej uroczystości na cmentarzu wojennym w Dąbrach. Po Mszy Świętej zostały złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem żołnierzy AK. Z twj samej okazji 17 października miała miejsce w szkole akademia. Odbyła się pod tablicą upamiętniającą walki AK, a przede wszystkim Leona, Mariana i Romana Łuczkiewiczów. Uroczystość przygotowała klasa III b gimnazjum. Montaż słowno - muzyczny wzbogacony był stosownymi strojami, dekoracjami a także grą na instrumentach.
CHWAŁA BOHATEROM!

Ślubowanie klas pierwszych 11.10.2017

Zielona szkoła
Jastrzębia Góra - fotorelacja

Z wizyta u Paderewskiego

W ostatnich dniach roku szkolnego klasy drugie wybrały się na pieszą wycieczkę do Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie dworku, przybliżenie uczniom postaci wielkiego patrioty oraz sprawdzenie swoich sił i zdobycie sprawności Turysty. Budynek, jego wnętrze bardzo się uczniom podobał. Z zainteresowaniem oglądali meble, sprzęty, no i oczywiście fortepian, na którym mistrz Paderewski grał i tworzył swe utwory. Mieliśmy też okazję podpatrzeć zmagania uczestników pięknego nastrojowego konkursu piosenki z Kresów. Znaczącym elementem wycieczki były zabawy i gry sportowe wokół dworku. W drodze powrotnej odpoczęliśmy w zajeździe Relax, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę
 i lody, a dzieci znów pobawiły się na placu zabaw. Czas minął szybko, pogoda dopisała, sprawność Turysty została zdobyta. Troszkę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły, 
a dołączone zdjęcia pokazują, że wycieczka był udana.

Najsympatyczniejsza Klasa Pierwsza Ziemi Tarnowskiej na wycieczce

24 maja klasa I wykorzystała wygrany w plebiscycie Gazety Krakowskiej voucher i odwiedziła Energylandię- największy
w Polsce rodzinny park rozrywki w Zatorze.
Było kolorowo, ciekawie i bardzo wesoło. Dzieci przeniosły się do krainy najwspanialszych bajek i skorzystały z licznych, stylizowanych atrakcji. Doskonale bawiły się na różnych karuzelach, kolejkach czy roller coasterach. Jeździły m.in. auto zderzakami, jeepami, konikami, wozami strażackimi, pływały łódkami, latały samolotami. Równocześnie ćwiczyły refleks
i spostrzegawczość, np. gasząc pożar czy strzelając z armatek wodnych. W razie potrzeby suszyły się w turbo suszarce, co sprawiło niemało radości. Niesamowitych przeżyć dostarczył wszystkim krótki seans w kinie 7D. Dzięki połączeniu i zsynchronizowaniu projekcji filmu trójwymiarowego z dźwiękiem przestrzennym oraz specjalnymi efektami foteli i sali, dzieci mogły przenieść się w fikcyjny świat i odczuć wszystkimi zmysłami podróż w wysokogórskiej kolejce. 
To była wspaniała przygoda, która na długo zapadnie w pamięci. Dziękujemy raz jeszcze Wszystkim, którzy jesienią na nas głosowali.

Pokazowa lekcja chemii

Naszą szkołę odwiedzili niezwykli chemicy. Swój pokaz połączyli z dużą dawką humoru i ciekawym przebraniem, co widać na załączonych zdjęciach.

Wycieczka do Krakowa

W dniu 4 kwietnia 2017r. odbyła się wycieczka do Krakowa. Wzięło w niej udział 39 uczniów z klas szóstych i piątych. Pierwsze kroki uczniowie skierowali do Teatru im. Juliusz Słowackiego na spektakl pt. „ Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Następnie uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem Muzeum Jana Matejki oraz wystawę malarstwa w Sukiennicach. Na koniec podziwiali Muzeum Figur Woskowych. Uczniowie chętnie fotografowali się ze znanymi postaciami związanymi z polityką, sportem czy filmem. 

W kopalni soli

Zaraz po feriach, 20 lutego uczniowie klas drugich wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, której początki sięgają 1248 roku. Celem wycieczki było poznanie historii tej kopalni oraz pracy górników. Zwiedzanie rozpoczęliśmy zjazdem głównym szybem i podróżą podziemną kolejką, która przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi. Podczas przejażdżki oglądaliśmy różne podziemne zabytki, postaci i ciekawe, zagadkowe miejsca. Następnie przemierzając pieszo kopalniane korytarze obejrzeliśmy między innymi komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano kierat obracany przez konie, kaplicę Św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz stajnię Mysiur. Poznaliśmy też legendę o Św. Kindze i soli. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni pani przewodnik pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy obecni w podziemnej ekspozycji multimedialnej. Jedną z wielu atrakcji było spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem kopalni, który opowiedział uczniom swoją historię. Dzieci pokazały Skarbnikowi namalowane wcześniej rysunki, a on w nagrodę rozdał im woreczki z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować, kupić pamiątkii, oczywiście, zagrać w piłkę nożną.

Olimpiada wiedzy Archimedes Plus

W październiku 23 uczniów z klas IV-VI przystąpiło do konkursu Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus- Język Angielski. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 25 zadań. Największy sukces odniósł Hubert Szewczyk z kl. V a otrzymując Tytuł Laureata I stopnia z wyróżnieniem za zdobycie maksymalnej liczby 100 punktów. Ponadto Laureatem III stopnia został Paweł Jurkiewicz z kl. IV b.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymalipamiątkowe dyplomy i drobne nagrody, ponadto laureat I stopnia z wyróżnieniem otrzymał dodatkowo nagrodę książkową.

Kolędowania czar - Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W IV Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Jastrzębi uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową w Ciężkowicach wyśpiewali: 
Mariola Gaj w kategorii solistów klas I-III trzecią nagrodę
Zespół ŚNIEŻYNKI z klas I-III drugą nagrodę
Julia Łątka – solistka z klas IV-VI Trzecia nagrodę
Zespół GLORIA z klas IV-VI pierwsza nagrodę.
Serdecznie gratulujemy pięknych występów.

Nasi uczniowie kolędują w Ratuszu - fotorelacja

Wyróżnienie dla Zespołu wokalno instrumentalnego ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach na kolędowaniu w Tuchowie.

15 grudnia 2016 roku w Domu Kultury w Tuchowie odbyły się eliminacje do XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W tym roku w tuchowskich eliminacjach wystąpiło 37 wykonawców z całego regionu. O „przepustkę” do finału w Będzinie walczyli soliści, duetu, zespoły wokalne i wokalno - instrumentalne, schole, chóry, kapele i zespoły folklorystyczne. W konkursie wystąpił również Chór ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach tym razem z towarzyszeniem instrumentalistów. Jak co roku, poziom artystyczny prezentacji kolędowych był bardzo wysoki. Jury tuchowskich eliminacji w składzie: prof. ks. Andrzej Zając, mgr Ewa Stanisławczyk, mgr Tadeusz Goliszewski, zakwalifikowało do finału festiwalu w Będzinie czterech wykonawców:
– Zespół folklorystyczny „KIYRPECKI” z Łącka
– Chór mieszany „ZEW GÓR” z Łącka
– Solistę Piotra Majewskiego z Tarnowa
– Zespół regionalny „LIPNICZANIE” z Lipnicy Wielkiej
Ponadto organizatorzy postanowili wyróżnić (bez kwalifikacji) i przyznać nagrody rzeczowe trzem wykonawcom. Wśród nagrodzonych znalazł się nasz Zespół wokalno-instrumentalny ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach. Serdecznie dziękujemy panom Szczepanowi Słowikowi i Janowi Wildze za wielkie serce i wszelką pomoc w realizowaniu naszych muzycznych pomysłów.

WSPANIAŁY SUKCES
NASZEGO CHÓRU

O tym, że „patriotyczne śpiewanie” jest ważną częścią repertuaru chórzystów ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach nikogo nie trzeba przekonywać. Nasz chór bowiem, wielokrotnie uświetniał swym śpiewem różne uroczystości szkolne i gminne o charakterze patriotycznym. Chór z powodzeniem brał również udział w ubiegłym roku w przeglądach pieśni patriotycznych
w Krakowie i Tarnowie. W tym roku oprócz występów lokalnych 
z okazji obchodów Święta Niepodległości w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zawitaliśmy również do Lubnia, gdzie włączyliśmy się w zmagania XII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Ciebie Polsko w Sercu Dzisiaj Noszę”. Przegląd pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących
i Zawodowych w Lubniu. Z ogromną radością pragniemy poinformować, że występujący w gronie 136 uczestników zmagań konkursowych Chór ze Szkoły Podstawowej 
w Ciężkowicach wyśpiewał I miejsce w kategorii chórów i zespołów szkół podstawowych. Chór otrzymał również zaszczytny tytuł LAUREATA przyznany przez Kuratora Oświaty w Krakowie. 

KONKURS PRZYRODNICZY NA LEŚNYCH TROPACH

W Muzeum Przyrodniczym im. K. i W. Tomków w Ciężkowicach w dniu 8 listopada 2016 odbył się III Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej 
"Na leśnych tropach" .Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa w Paleśnicy i Nadleśnictwo Gromnik oraz Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach. Honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie. W rywalizacji uczestniczyło 13 szkół: z Bistuszowej, Bogoniowic ,Ciężkowic ,Gromnika, Gwoźdźca, Faściszowej, Jastrzębi (Szkoła Podstawowa nr 1), Lubczy, Paleśnicy, Ryglic, Siekierczynej, Zakliczyna. W konkursie brało udział 26 uczniów z kl. IV-VI ,którzy wykazali się znajomością gatunków zwierząt łownych i chronionych zwierząt leśnych, stosowania terminologii łowieckiej .Uczniowie pisali test sprawdzający wiadomości, rozpoznawali gatunki łowne i chronione ssaków na prezentacji multimedialnej ,opisywali sylwetki zwierząt łownych z zastosowaniem gwary myśliwskiej, rozpoznawali tropy zwierząt .Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęła Szkoła Podstawowa w Paleśnicy, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa Kąśnej. Szkołę Podstawową w Ciężkowicach reprezentowali uczniowie kl. VI a - Danuta Trela i Damian Rąpała. Nadleśnictwo Gromnik ufundowało atrakcyjne nagrody: każdy uczestnik otrzymał karmnik dla ptaków i dyplom. Swoista atmosfera Muzeum Przyrodniczego sprzyjała uczniom rywalizującym w konkursie.
Nauczyciel przyrody 
Maria Maciaszek

Najsympatyczniejsza klasa pierwsza

Klasa I ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach zdobyła tytuł NAJSYMPATYCZNIEJSZEJ KLASY PIERWSZEJ ZIEMI TARNOWSKIEJ w plebiscycie Gazety Krakowskiej. W dniach od 28X do 21XI zabiegało o głosy aż 68 klas z całego regionu, których zdjęcia znalazły się w tegorocznym pamiątkowym wydaniu „Gazety Pierwszoklasisty”. Rywalizacja była zacięta i trwała do ostatnich minut. Nasze pierwszaki zyskały 13 886 głosów, co pozwoliło na zwycięstwo ze sporą przewagą nad dwoma klasami pierwszymi z Tarnowa. Uczniowie otrzymają pamiątkowy dyplom i wejściówki do Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Na sukces ciężkowickich pierwszaków złożyło się duże zaangażowanie i integracja środowiska rodzinnego, szkolnego i lokalnego. Trudno by wymienić wszystkich, którzy na nas głosowali. Jednak WSZYSTKIM serdecznie dziękujemy za każdy głos czy sms!!! Swoim poparciem przysporzyliście mnóstwa emocji i radości wspaniałej dwunastce dzieciaków.
Szczególne podziękowania należą się naszej Pani Dyrektor Zofii Tarasek, która nas mocno wspierała i promowała od początku plebiscytu.
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach
z wychowawczynią.

Uczennica SP w Ciężkowicach
w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie
odbiera wyróżnienie

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się konkurs plastyczny pt. Moja Ojczyzna Polska. Mój Patriotyzm zorganizowany przez małopolskiego wojewodę p. Józefa Pilcha 
i małopolskiego kuratora oświaty p. Barbarę Nowak. Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach wzięła udział w tym konkursie. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Czynie Niepodległościowym Polaków. Rozwijanie zainteresowań historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem tematyki regionalnej. Kształtowanie wrażliwości i twórczego działania uczniów. Budowanie nowoczesnego patriotyzmu zakorzenionego w dumie z przeszłości. W październiku został zorganizowany przez nauczyciela historii p. Magdalenę Gabor etap szkolny tego konkursu. Pierwsze miejsce otrzymała praca Weroniki Treli – uczennicy kl. V a, drugie miejsce otrzymała praca Klaudii Wagner – uczennicy kl. V b, trzecie miejsce uzyskała praca Damiana Hołdy – ucznia klasy IV b. Wszystkie trzy prace zostały wysłane do Kuratorium Oświaty do Krakowa. Cała trójka uczniów włożyła wiele pracy, aby przygotować prace plastyczną odnosząc się do symbolów polskości, miejsc i ważnych wydarzeń historycznych kształtujących współczesną tożsamość Polaków oraz wybitnych postaci w historii naszego kraju.Spośród 400 prac nadesłanych do Kuratorium, praca Weroniki Treli otrzymała wyróżnienie. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie 17 listopada. Wojewoda małopolski p. Józef Pilch osobiście wręczał wyróżnienia i gratulował uczniom. Każdego dnia możecie pokazywać, że jesteście patriotami, bo patriotyzm opiera się na pamięci dziejów ojczystych. To właśnie pamięć decyduje o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – dodał p. Józef Pilch. 
Prace laureatów zostały pokazane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim podczas Dnia Otwartego, który odbył się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Pan Wojewoda obiecał dzieciom, że następnym miejscem, gdzie będą wystawione prace to port lotniczy w Balicach, a następnie budynek sejmu w Warszawie. 

11 listopada - Święto Niepodległości

Szary dzień listopada... 
Na wietrze trzepoce flaga... 
Może historię opowiada, 
Gdy tak z wiatrem się zmaga? 
Biel i czerwień– 
te kolory niech dziś wspomną dni niewoli. 
Flago, flago! 
Wieści niech poniesie wiatr 
I przypomni ludziom 
Zdarzenia sprzed lat...
10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VI a pod kierunkiem wychowawcy p. Magdaleny Gabor przygotowali montaż słowno-muzyczny przypominający młodszym kolegom i koleżankom te ważne wydarzenia dla naszego narodu. Akademię rozpoczęła przewodnicząca szkoły – Zuzanna Brotoń. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, uczniowie w formie scenki przedstawili długą drogę do niepodległości, którą opowiadali kolejno babcia – Kinga Kapałka, dziadek – Kamil Kacer, mama –Maja Jezierska, tata –Damian Rąpała oraz dzieci – Roksana Hołda i Kacper Kwaśny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, aby upamiętnić tych co walczyli i krew przelali o wolną Polskę, bowiem ,,Naród bez przeszłości, naród bez znajomości własnych korzeni jest narodem bez przyszłości” .

Zabawy klas drugich na świeżym powietrzu

Dnia 14.09.2016 r. klasy drugie skorzystały z pięknej pogody i spędziły czas zajęć lekcyjnych na obiektach sportowych TKKF-u. Rozgrywki sportowe i świetna zabawa były głównym celem tych zajęć. Uczniowie mieli też możliwość lepszego poznania się i integrowania w różnych sytuacjach. Radość i dobry humor towarzyszyły dzieciom cały czas.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Pierwszego września, jak co roku, spotkaliśmy się, aby w uroczysty sposób pożegnać dwumiesięczny okres wakacji, podczas których podróżowaliśmy po innych krajach, chodziliśmy po górach, kąpaliśmy się w morzu i jeziorach lub po prostu odpoczywaliśmy w domu zbierając siły na nowe 10 miesięcy nauki. Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 przygotowali uczniowie klas VI pod kierunkiem wychowawców p. Magdaleny Gabor i p. Anety Kozioł. Uczniowie najstarszych klas w Szkole serdecznie powitali dyrekcję szkoły, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców, a szczególnie koleżanki i kolegów, dla których dzisiejsze spotkanie jest pierwszą uroczystością w naszej szkole. Pierwszy września to jednak także ważna data z innego względu. Tego dnia, w 1939 roku, atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Uczniowie recytując wiersze, śpiewając pieśni patriotyczne uczcili pamięć, walczących i poległych żołnierzy. 

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 odbyło się wyjątkowo
w naszym kościele parafialnym. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą. Po jej zakończeniu uczniowie klas szóstych pożegnali szkołę podstawową wspominając sześć lat nauki. Następnie pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki w nauce, wzorową frekwencję, za osiągnięcia sportowe. Rodzicom wręczone zostały podziękowania i listy gratulacyjne. Na zakończenie rodzice oraz uczniowie podziękowali Pani Dyrektor oraz wszystkim nauczycielom naszej szkoły za całoroczną pracę. Pani Dyrektor życzyła wszystkim radosnego i zdrowego odpoczynku w czasie wakacji.

Szkolny Konkurs Piosenki Polskiej"Piosenka jest dobra na wszystko"

21 kwietnia 2016 roku odbył się finał Szkolnego Konkursu Piosenki Polskiej. Konkurs miał dwa etapy. W pierwszym etapie jury w składzie ks. Paweł Śliwa, p. Aneta Kozioł, p. Joanna Roczniak, p. Małgorzata Gaj oraz p. Szczepan Słowik przesłuchało 38 uczestników i zakwalifikowało do finału 23 osoby. 12 z klas I-III i 11 osób z klas IV-VI.W finale naszych wykonawców oceniało jury w składzie:  przewodnicząca jury – sopran, solistka Opery Śląskiej, nauczyciel śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach- pani Ewelina Szybilska, nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach pani Żaneta Dudek, Dyrektor Szkoły – pani Zofia Tarasek, Dyrektor Administracji Samorządowej Placówek Oświatowych- pani Anna Zagała Dyrektor Centrum Promocji i Kultury Gminy Ciężkowice - pan Wojciech Samekgitarzysta i przedstawiciel Centrum Promocji i Kultury Gminy Ciężkowice - pan Szczepan SłowikJury zwracało uwagę muzykalność, dykcję, znajomość tekstu, dobór piosenki do możliwości uczestnika, prezentację czyli ogólny wyraz artystyczny, walory głosowe, interpretację własną utworu uczestników konkursu oraz ich osobowość sceniczną.
Po burzliwych obradach jurorzy postanowili przyznać szereg wyróżnień oraz nagród.
Kategoria klas I-III:
I miejsce Mariola Gaj
II miejsce Maria Miłkowska i Michał Drzewicz
III miejsce Julia Łątka i Szymon Librant
Kategoria klas IV-VI
I miejsce Wiktoria Schabowska
II miejsce Wiktoria Janas i Jakub Gaj
III miejsce Sandra Kwaśny, Magdalena Tabaszewska i Fabian Hołda
Nagrodę publiczności otrzymali:
Szymon Librant z klas młodszych oraz Adam Zięcina z klas starszych.
Pozostali nasi artyści otrzymali wyróżnienia.
Jurorzy podkreślili wysoki poziom zmagań konkursowych.
Wszystkim występującym gratulujemy wspaniałych prezentacji.

KONFRONTACJE MUZYCZNE 2016

15 maja 2016 roku odbyły się II KONFRONTACJE MUZYCZNE. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów w różnych kategoriach. Wszystkie występy były bardzo emocjonujące. Nagrodzeni zostali: „Kwartecik” (uczniowie klasy II b: Aleksandra Gąsior, Szymon Librant, Maria Miłkowska i Marcelina Szymańska)- zespół oraz Mariola Gaj-solistka zajęli I miejsca, Marysia Miłkowska wygrała na skrzypcach I miejsce i wyśpiewała jako solistka III. W klasach IV-VI zespół DIAMONDS”(dziewczęta z klas szóstych (Kaja Wojtaczka, Wiktoria Schabowska, Żaneta Gaj, Sylwia Jamka, Wiktoria Janas, Sandra Kwaśny i Eliza Trela) i Jakub Gaj solo wyśpiewali II miejsca, Sandra Kwaśny i Wiktoria Schabowska jako solistki, otrzymały wyróżnienia. Fabian Hołda (saksofon) zwyciężył w kategorii instrumentalistów w klasach IV-VI.
Wszystkim występującym gratulujemy.

Kolejny sukces chóru szkolnego

2 maja 2016r. w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie odbył się finał XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Tarnowie "ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ". Nasz chór szkolny zwyciężył w kategorii wokalno - instrumentalnej szkół podstawowych. Chór zaśpiewał „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego.

Wycieczka klasy 3 do Krakowa 

W dniu 6 kwietnia 2016 roku klasa IIIa była na wycieczce w Krakowie. Głównym punktem programu było obejrzenie w Teatrze „Bagatela” spektaklu teatralnego „Tajemniczy ogród”, będącego adaptacją jednej z najsłynniejszych powieści dziecięcych. Niemałą atrakcją okazało się także zwiedzanie wystawy stałej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego”. Była to niemal podróż w czasie, którą rozpoczynało przejście przez ekran z pary wodnej. Towarzyszące zwiedzaniu liczne odgłosy np. gwaru targu albo też płonących zabudowań oraz prezentacje holograficzne pozwoliły odczuć namiastkę atmosfery panującej na średniowiecznym rynku. Dzieci miały również możliwość obejrzenia teatrzyku „Legenda o dawnym Krakowie". Spacer po magicznym mieście poprowadziła Pani Halina Filar, która w niezwykle interesujący i jasny sposób mówiła trzecioklasistom o zabytkach, opowiadała legendy 
i anegdotki. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć:
- bazylikę kolegiacką św. Floriana, w której pracował jako wikariusz ks. Karol Wojtyła,
- Pomnik Grunwaldzki – pomnik konny króla Władysława II Jagiełły, którego powstanie finansował Ignacy Paderewski,
- Dziedziniec Collegium Maius oraz grający zegar z pochodem postaci historycznych 
i muzyką dworską,
- Okno Papieskie w Pałacu Biskupim - niezwykłe miejsce związane z Papieżem Janem Pawłem II,
- Kościół św. Franciszka z Asyżu z pięknymi witrażami zaprojektowanymi przez Stanisława Wyspiańskiego, w tym witrażem „Bóg Ojciec" oraz trzema kaplicami,
- Dom Jana Matejki - najstarsze muzeum biograficzne w Polsce,
- Rynek Główny i Sukiennice,
- Kościół Mariacki z legendarnymi dwoma wieżami, pięknym ołtarzem głównym oraz hejnałem mariackim,
- Pomnik Adama Mickiewicza z siedzącymi u jego stóp postaciami symbolizującymi Ojczyznę, Naukę, Męstwo i Poezję.
Dodatkową atrakcją okazała się podróż pociągiem, dla wielu uczniów pierwsza w życiu. 
Trzecioklasiści wrócili z wycieczki pełni wrażeń, z postanowieniem dalszego poznawania dawnej stolicy Polski w następnych klasach.
Należy podkreślić wzorowe zachowanie wszystkich uczniów, które było zauważane i doceniane w wielu zwiedzanych miejscach.

Klasy młodsze też mają swoje konkursy

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas drugich i trzecich kilkakrotnie mieli okazję sprawdzać swoje umiejętności: językowe, przyrodnicze i matematyczne w licznych konkursach ogólnopolskich. Były to:
- Alfik Matematyczny – dla klasy III
- Alfik Humanistyczny- dla klasy III
- Archimedes Plus z matematyki- od klasy III
- Konkurs Logicznego Myślenia 
- Olimpusek zintegrowany ( sesja zimowa i wiosenna) – dla klasy II i III
- Olimpusek z j. angielskiego ( sesja zimowa) – dla klasy II i III
Nauczyciele zachęcali uczniów, by rozwijali swe zdolności poprzez rozwiązywanie zadań „trudnych”, nietypowych, do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Konkursy były okazją do zastosowania w praktyce posiadanych umiejętności. W tych odpłatnych konkursach wzięło udział łącznie 51uczniów z klas II-III, (niektórzy po kilka razy). Oto najlepsze wyniki:
Alfik Matematyczny: Dominik Ligęza IIIb 
Alfik Humanistyczny: Martyna Migacz IIIb
Archimedes Plus z matematyki:
nagroda I stopnia- Paweł Jurkiewicz IIIb
nagroda II stopnia- Martyna Migacz IIIb, Szymon Dziuban IIIa
nagroda III stopnia- Matylda Hołda IIIa, Damian Hołda IIIb
nagroda IV stopnia- Julia Łątka IIIa, Tomasz Postawa IIIa
nagroda V stopnia – Jakub Majcher IIIb
Olimpusek zintegrowany (sesja zimowa):
Maria Miłkowska IIb- dyplom laureata
Najlepszy wynik z klas III- Martyna Migacz IIIb
Olimpusek z j. angielskiego (sesja zimowa):
Najlepszy wynik z klas II: Maria Miłkowska IIb
Najlepszy wynik z klas III: Julia Łątka IIIa 
 Gratulujemy sukcesów i zachęcamy do dalszych zmagań!

PRZESŁUCHANIA UCZESTNIKÓW XVII PRZEGLĄDU POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ w TARNOWIE

11 marca 2016 roku w Tarnowie odbyły się eliminacje XVII Przeglądu Poezji I Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Schabowska-recytatorka i solistka oraz chór szkolny. Wiktoria recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” i zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty : „Ojczyzna”. Chór zaprezentował dwa utwory: „Idą leśni” oraz „Hymn do Bałtyku”. Wszystkie nasze występy podobały się publiczności i zostały nagrodzone brawami. Jurorzy natomiast zdecydowali zakwalifikować do finału nasz chór z pieśnią Feliksa Nowowiejskiego „Hymn do Bałtyku”. Czujemy się zaszczyceni tym wyróżnieniem, gdyż poziom zmagań eliminacyjnych był bardzo wysoki a liczba uczestników znaczna. Finał XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej odbędzie się 2 maja 2016 r. o godz. 11.00 w Teatrze
im. L. Solskiego (ul. Mickiewicza 4 w Tarnowie).
Podczas koncertu finałowego jury wyłoni laureatów w poszczególnych kategoriach.
Wszystkich chętnych zapraszamy na koncert. Wstęp wolny! Serdecznie dziękujemy panom Szczepanowi Słowikowi i Jakubowi Handzelowi za akompaniowanie naszym chórzystom.

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA CIĘŻKOWICE W NASZEJ SZKOLE

Dnia 11.02.2016r w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakami OSP CIĘŻKOWICE. Odbyło się ono w dwóch grupach, osobno dla klas młodszych i osobno dla klas starszych. Pan Zych Stanisław w bardzo ciekawy sposób prezentował podręczny sprzęt ratunkowy, oraz przeprowadził krótkie szkolenie jak wzywać pomoc . Pani Trela Magdalena natomiast przedstawiła uczniom na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna. Dzieci również uzyskały informację co trzeba zrobić aby zostać strażakiem. Na zakończenie zajęć uczniowie mogli poczuć jak w praktyce wygląda pierwsza pomoc, wykonując ćwiczenia na fantomie. Bardzo serdecznie dziękujemy strażakom za przybycie i przeprowadzenie ciekawej prelekcji. Zapraszamy ponownie. 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 01. 02. 2016 r. uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci i pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Przybyło nam 51 nowych czytelników. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę, gdzie zostały zapoznane z zasadami wypożyczania, regulaminem oraz otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Aneta Kozioł

Zabawa karnawałowa

Dnia 14 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa .Uczniowie klas młodszych bawili się w godzinach dopołudniowych przy akompaniamencie orkiestry pana Artura Hołdy i Roberta Kaczochy. Uczniowie zachwycali przeróżnymi strojami i przebraniami. Klasy starsze swoją dyskotekę rozpoczęły po południu. Trwała ona od godziny 15:00 do godziny 18:00.w trakcie zabawy tanecznej z pośród uczniów zostali wyłonieni KRÓL I KRÓLOWA BALU. Zostali nimi Jakub Brotoń i Eliza Trela. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się bawili co można zauważyć na załączonych fotografiach. Rodzice zatroszczyli się o zaplecze gastronomiczne naszych uczniów za co składamy im serdeczne podziękowania.

Konkurs Kolęd W Bruśniku

13 stycznia 2016 roku w Bruśniku odbył się III Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Kolędowania czar”. Z wielką radością informujemy, że wszyscy reprezentujący naszą szkołę uczestnicy zdobyli nagrody. W kategorii klas I-III Natalia Bajorek – solistka zajęła III miejsce. III miejsce zajęły również nasze „Aniołki” z klas drugich. W kategorii klas IV-VI Wiktoria Schabowska – solistka i chór szkolny wyśpiewali pierwsze nagrody.

Trzecioklasiści czytają przedszkolakom

9 grudnia 2015 roku uczniowie klasy III a czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom w Przedszkolu Publicznym w Ciężkowicach utwory literatury dziecięcej. Wizyta to również okazja do odwiedzenia miejsca, w którym trzecioklasiści spędzili kilka niezapomnianych lat życia. Było mnóstwo miłych wspomnień i wzruszeń, a także radość duma tych przedszkolaków, których rodzeństwo prezentowało książki.Wyjście do Przedszkola poprzedził Klasowy Konkurs Czytania. Wyłoniono w nim piątkę najlepiej czytających uczniów, mających równocześnie odwagę czytać przed szerszą publicznością, co wbrew pozorom nie jest łatwe. Podołali temu Szymon Dziuban, Matylda Hołda, Julia Łątka, Tomasz Postawa i Karolina Słowik. Dla wszystkich uczniów pomysł czytania najmłodszym okazał się dobrą motywacją do rozwijania umiejętności czytania oraz prezentowania się na szerszym forum.

Święty Mikołaj o nas pamięta!

W tym roku Święty Mikołaj nie zapomniał o naszej szkole, chociaż przybył do nas z jednodniowym opóźnieniem. Pewno miał wcześniej dużo pracy i nie zdążył… Jego ciężkie worki z prezentami pomagały dźwigać 2 urocze Anioły. Swoją wizytę, kochany święty, rozpoczął od najmłodszych, czyli uczniów klas pierwszych. Dzieci były bardzo zaskoczone i ucieszone wizytą Mikołaja i w czasie przyjmowania prezentów towarzyszyły im ogromne emocje. Również nieco starsi: drugo- i trzecioklasiści z radością powitali zacnego Gościa i zostali obdarowani wspaniałymi prezentami. Najstarsi uczniowie naszej szkoły, choć często podkreślają, że nie wierzą w Mikołaja, także chętnie się z Nim spotkali, rozmawiali, żartowali… Każdy w tym dniu dostał jakiś prezent i nie były to tylko słodkości… Spotkania z Mikołajem bardzo lubimy! Szkoda jednak, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku.... 

Zabawa Andrzejkowa


Święto Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach obchodziliśmy uroczyście 9 listopada, świętując już 97. rocznicę tego wydarzenia. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie młodzi aktorzy zaprezentowali montaż słowno –muzyczny, ukazujący trudne dzieje naszej Ojczyzny i długą drogę do zwycięstwa. Dla wszystkich była to doskonała lekcja historii, którą przygotowali uczniowie klasy V a pod opieką pani Magdaleny Gabor. Tradycyjnie akademię uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem pani Małgorzaty Miłkowskiej

Pamięć o zmarłych

W pierwszych tygodniu listopada klasy pierwsze odwiedziły cmentarz parafialny i żołnierski. Dzieci miały okazję zaobserwować ludzi przychodzących na mogiły, modlących się przy grobach najbliższych, dowiedziały się jak ważne są więzi rodzinne i pamięć o zmarłych oraz okazywanie szacunku innym. Poza tym przy grobach żołnierskich uczniowie poznali również cząstkę historii naszego kraju i okolicy. Złożyli kwiaty, zapalili znicze i słowami modlitwy oddali hołd walczącym podczas okupacji. 

Lekcja Historii w CKiPGC

Klasy szóste naszej szkoły uczestniczyły w niezwykłej lekcji historii, zorganizowanej w ramach projektu „Nasz region – nasza historia – nasze dziedzictwo”, przez Fundację PROGRES i Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Zajęcia, współfinansowane były z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Spotkanie prowadzone przez historyka, pracownika Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Pana Przemysława Kozka było niezwykle ciekawe. Uczniowie dowiedzieli się czym jest broń, czym była broń biała, dlaczego była ona tak ważna dla naszych przodków. Prowadzący opowiedział również dlaczego przedstawione eksponaty są tak cennym źródłem poznania historycznego, zarówno z punktu widzenia historii wojskowości jak i historii sztuki.Uczestnicy lekcji mieli również możliwość zobaczenia i dotknięcia replik uzbrojenia historycznego. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta chętnie sprawdzali i porównywali wagę replik mieczy z X, XIII i XVI wieku, średniowiecznych toporów, nowożytnej szabli (karabeli) oraz XIX-wiecznego bagnetu. Niektórzy zakładali nawet poszczególne elementy zbroi rycerskiej.

WARSZTATY

W dniu 20 października 2015 roku w klasie III a oraz w klasach VI ab odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Panią Monikę Kaczkowską z Pracowni Profilaktyczno-Wychowawczej STOPka w Tarnowie (http://www.pracowniastopka.pl), psycholog, trenera umiejętności psychospołecznych oraz efektywnego uczenia się.
Warsztaty przeprowadzone zostały aktywnymi metodami pracy grupowej opierającymi się na systemie Accelerated Learning, oznaczającym połączenie aktywności fizycznej z zaangażowaniem możliwie wielu zmysłów w procesie nauki.Uczniowie rozwiązywali twórcze zadania oparte na współpracy grupowej, zmierzające do poznania sposobów skutecznego zapamiętywania i uczenia się. Ćwiczyli swoją koncentrację, pracowali nad motywacją i zarządzaniem czasem. Warsztaty były treningiem zachowań i umiejętności, które pomagają osiągać sukces w nauce, jak również dobrą, rozwijającą zabawą.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych
 w Szkole Podstawowej
w Ciężkowicach.

14 października w Dzień Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali włączeni do grona społeczności uczniowskiej szkoły. Pierwszaki pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali program artystyczny – prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne oraz taneczne. Tańcem poloneza uczniowie rozpoczęli uroczystość, słowami wierszy i piosenek pożegnali przedszkole i wyrazili swoją gotowość do podjęcia nauki w szkole. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach Zdzisław Szczerba, Dyrektor ASPO w Ciężkowicach Anna Zagała, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Ciężkowicach Katarzyna Zych, przedstawiciel KBS o/Ciężkowice Rafał Fior, Dyrektor i nauczyciele szkoły, starsi koledzy i koleżanki oraz rodzice i krewni wszystkich pierwszaków. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Zofia Tarasek, wszystkim pierwszakom gratulował Pan Burmistrz życząc sukcesów na kolejne lata nauki. Miłym akcentem na zakończenie były upominki od Samorządu Uczniowskiego i rodziców oraz pamiątkowe zdjęcie.

Piknik z okazji Dnia Dziecka

Dnia 23 czerwca w naszej szkole odbył się piknik sportowo – rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zebrali się przed szkołą i po utworzeniu kolumny przeszli na miejsce imprezy, którym były boiska sportowe TKKF przy ulicy Równej. Po przybyciu na miejsce impreza rozkręcała się z minuty na minutę. Nauczyciele prowadzili konkurencje sportowe: rzuty do kosza, strzały na bramkę, skoki na skakance. Największym zainteresowaniem cieszyło się przeciąganie liny, podczas którego widoczna była bardzo zacięta rywalizacja. Rodzice przygotowali kiełbaski z grila oraz napoje chłodzące, ponadto każdy uczeń otrzymał mały owocowo- słodki prezent. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice Zbigniew Jurkiewicz oraz Pani Anna Zagała Dyrektor Administracji Samorządowej Placówek Oświatowych. W naszej imprezie uczestniczyli również strażacy prezentując wóz bojowy oraz jego wyposażenie. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy oraz robienie fryzur naszym uczniom. W tym miejscu Dyrekcja i nauczyciele składają serdeczne podziękowania dla pana Andrzeja Burnusa Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I.J.Paderewskiego oraz zakładowi fryzjerskiemu pani Agnieszki Włudyki – Śliwy. Uczennice tej szkoły pod kierownictwem pani Weroniki Piekarz oraz pracownice zakładu fryzjerskiego nieodpłatnie malowały naszym uczniom paznokcie, twarze, oraz czesali włosy. 

Historyczne makiety uczniów

Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę historyczną poprzez tworzenie makiet różnych budowli i miejsc omawianych na lekcjach historii i społeczeństwa. Prezentowane prace były na korytarzu szkolnym i sali historycznej. Podziwiać mogli je rodzice, goście oraz koledzy i koleżanki. 

Odkrywamy Średniowiecze 

Uczennice klasy VI a Magdalena Postawa i Aleksandra Giemza wzięły udział w II Interdyscyplinarnym konkursie Odkrywamy Średniowiecze pod patronatem Burmistrza Andrychowa i Kuratorium Oświaty w Krakowie. Pierwszy etap konkursu polegał na zaprezentowaniu albumu pt. „ Życie na zamku średniowiecznym” w formie prezentacji historyczno – literackiej. Szóstoklasistki znalazły się wśród 120 uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego, które przeszły do kolejnego etapu. 23 kwietnia 2015r. odbył się drugi etap konkursu, którym wzięło udział 240 uczniów. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą z zakresu historii Polski (od 960 do 1492 roku), kultury, nauki i sztuki średniowiecza, znajomością powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” oraz filmu Aleksandra Forda nakręconego na jej podstawie. Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej i ustnej. Najpierw uczestnicy pisali test sprawdzający wiedzę dotyczącą podanych w regulaminie treści. 
Dziesięcioro najlepszych (zdobywców największej ilości punktów w teście) zmierzyło się w finale, w grze wzorowanej na popularnym teleturnieju telewizyjnym 1 z 10. Z uczestników konkursu zostało wyłonionych 20 uczniów, którzy zostali wyróżnieni. Jedną z nich była uczennica Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach – Magdalena Postawa. 

Szkoła Muzyczna w Domosławicach

Tradycyjnie już, w ostatnich tygodniach roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach gościmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławiach. Goście przedstawili krótki program artystyczny i zaprezentowali wybrane instrumenty. W tym roku podziwialiśmy klarnecistkę, pianistkę akordeonistę oraz trio smyczkowe, które składało się z uczennic naszej szkoły (Żanety Gaj z kl. Va i Marii Miłkowskiej z kl I b) oraz naszej absolwentki Natalii Rudnik. Dziewczęta porwały nas do świata muzyki baroku i zagrały słynną „Wiosnę” Vivaldiego. Występy wszystkich uczestników prezentacji bardzo się podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Ogólnopolski Konkurs
o bł. Ks. Jerzym Popiełuszko

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieżkowicach wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie w 30 rocznicę Męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Napisz błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie własnego, samodzielnego utworu literackiego w dowolnej formie, który nie był dotychczas publikowany i nagradzany w innych konkursach. Celem zaś konkursu było przybliżenie postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Konkurs został zorganizowany przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Telewizją Polską S.A. Z pośród kilkunastu prac zgłoszonych do konkursu, 
w etapie szkolnym wyłoniono trzy (Żanety Gaj, Bartłomieja Gumoli i Aleksandry Dziuban uczniów klasy Va), które zakwalifikowane zostały do etapu diecezjalnego. Praca Żanety Gaj zyskała uznanie w oczach jury diecezjalnego i została przesłana do Warszawy na finał ogólnopolski, a autorce przyniosła zaszczytny tytuł Laureata w etapie diecezjalnym wspomnianego konkursu.

Wycieczka klas szóstych

Dnia 25 marca klasy szóste naszej szkoły odbyły wycieczkę do zamku w Nowym Wiśniczu i kopalni soli w Wieliczce. Pierwszym przystankiem naszej wyprawy był nowy Wiśnicz gdzie dzieci zwiedziły wczesnobarokowy zamek Kmitów i Lubomirskich. Mimo bardzo ładnej pogody jaka nam towarzyszyła podczas całej wycieczki zaskoczył nas fakt iż w zamku panowała niska temperatura. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali pani przewodnik, a największym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia i znajdujące się w niej naczynia, oraz sala o ciekawej akustyce. Kolejnym przystankiem była kopalnia soli w Wieliczce. Do zwiedzania wybraliśmy trasę górniczą. Jest to od niedawna uruchomiona trasa i różni się całkowicie od trasy turystycznej. Nasi podopieczni na kilka godzin zamienili się w prawdziwych górników. Otrzymali oni strój górnika, kask ochronny z lampą, oraz pochłaniacz metanu. Po zjechaniu windą na głębokość 57 metrów przygoda z wydobywaniem soli rozpoczęła się na dobre. Młodzi górnicy otrzymali różne zadania do wykonania. Między innymi mierzyli stężenie metanu, piłowali drewno, splatali konopne liny, wydobywali kilofami sól przewozili ją wagonikami, pompowali wodę, wysadzali ścianę solną dynamitem. Na koniec każdy uczestnik przeszedł chrzest wykonując skok z beczki przez skórę. Każdy po wykonaniu takiego skoku otrzymał certyfikat że jest prawdziwym górnikiem . Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili co można stwierdzić po obejrzeniu załączonych fotografii. 

Moda na książkę

27 marca 2015 r. uczniowie klasy II a wystąpili w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Ciężkowicach z przedstawieniem "Moda na książkę". Swoim występem rozpoczęli Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych ze Szkół Podstawowych z terenu naszej Gminy.
Mali aktorzy w dowcipny sposób przekonywali o wartości książki i o znaczeniu umiejętności czytania w dzisiejszych czasach. Zachęcali do odkrywania piękna i mądrości książek.

Mnóstwo dzisiaj jest nowości,
w tym, elektronicznych gości.
(...) W nowoczesnym tym pochodzie,
Książka może nie być w modzie.

Przekaż wszystkim to odkrycie:
Książka bawi znakomicie.
W bibliotekach wiernie czeka.
Odkryj piękno jej! Nie zwlekaj!

Bezpieczeństwo najważniejsze.

Od wielu lat w naszej szkole kładziemy nacisk na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczymy dzieci jak powinien zachować się uczestnik ruchu drogowego aby być bezpiecznym i widocznym na drodze, promujemy wśród uczniów akcję noszenia odblasków. Przypominamy dzieciom , jak ważne jest noszenie odblasków czy odzieży wyposażonej w takie elementy. Nawet niewielki odblask umieszczony na czapeczce czy kurtce bardzo znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa. Już teraz istnieje obowiązek noszenia odblasków o zmroku poza terenem zabudowanym, warto jednak o nie zadbać nie tylko z powodu przepisów lecz w interesie swojego bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie w szkole zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, które otrzymaliśmy z Zakładu Energetycznego Tauron w Ciężkowicach, przekazane przez kierownika placówki pana Stanisława Kuropatwę, za które serdecznie dziękujemy.

Z wizytą w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciężkowicach.

W środę 11 marca uczniowie klasy IIa i IIIa gościli w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach. Dzieci spotkały się ze starszymi kolegami- uczniami szkoły, którzy opowiedzieli o zawodach, do których się przygotowują. Uczniowie zwiedzili pracownię fryzjerską, tam praktykujące koleżanki pod okiem nauczyciela-opiekuna wykonały gościom piękne fryzury. W kuchni zobaczyły jak można nakryć stół na przyjęcie, poczęstowane zostały herbatą i ciasteczkiem. Największą jednak atrakcją okazała się wizyta w pracowni biologicznej, gdzie dzieci zobaczyły żywe duże jaszczurki. Miały okazję je dotknąć, nakarmić , dowiedzieć się o ich naturalnym środowisku życia. Dziękujemy panu dyrektorowi Andrzejowi Burnusowi i pani Monice Treli za zorganizowanie spotkania i miłe przyjęcie.

„Wśród nocnej ciszy…”

18 grudnia 2014 roku, w atmosferze wyczekiwania na święta, odbył się przegląd kolęd i pastorałek. Klasy młodsze prezentowały popularne piosenki anglojęzyczne dotyczące okresu Świąt Bożego Narodzenia i nawiązujące do okresu zimowego jako pory roku. Usłyszeliśmy różne wykonania i interpretacje utworów: „Jingle Bells, Jingle Bells”, „ Yoy to the World”, „Silent night”.
Klasy IV-VI wyśpiewały popularne i mniej znane kolędy polskie. Z łezką w oku i z podziwem dla wykonawców usłyszeliśmy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dnia jednego o północy”, „A wczoraj z wieczora”.Po prezentacji tak bardzo lubianych utworów wszystkie klasy uczestniczyły w spotkaniach wigilijnych przygotowanych wspólnie z Rodzicami. W miłym, świątecznym nastroju rozeszliśmy się do domów, mając w perspektywie wiele przyjemnych przeżyć.

Mikołajki

Chociaż za oknami nie było śniegu, 5 grudnia 2014 roku naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj wraz ze swoimi aniołkami. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaintrygowani niecodziennymi gośćmi i z niecierpliwością czekali na prezenty. No i nikt się nie zawiódł! Każdy, duży i mały… wszyscy otrzymali wspaniałe podarunki. Spotkanie z Mikołajem, niestety, minęło bardzo szybko, jednak dla dzieci było ogromnym, niezapomnianym przeżyciem i sprawiło im wiele radości.Serdecznie zapraszamy św. Mikołaja do naszej szkoły za rok!Według legendy święty Mikołaj był biskupem miasta Miry w krainie zwanej obecnie Azją Mniejszą. Sprawował swój urząd z wielką godnością. Pomagał biednym ludziom.
Dawał im upominki, jedzenie i ubranie. Naśladujmy świętego Mikołajai pamiętamy o niesieniu pomocy innym, nie tylko w grudniu.

Andrzejki

Dzień świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji, w Polsce jest obchodzone w noc z 29/30 XI.
Dawniej w Andrzejki czyli w wigilię świętego Andrzeja bawiły się wyłącznie dziewczęta. Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z pytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do świętej Katarzyny - opiekunki śmiałków pragnących się ożenić. Dziś chłopcy wspólnie z dziewczętami bawią się 30 listopada. W Polsce w czasie obchodów tego święta odbywają się wróżby na przyszłość, najczęściej jest to lanie wosku na zimną wodę, często przez klucz. W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 27 listopada 2014 roku.
Organizacją i przeprowadzeniem wróżb zajął się Samorząd SzkolnyW czasie zabawy tanecznej klas młodszych dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Krzesełka”. Polegał on na ustawieniu dziesięciu krzesełek w koło. Jedenastu chętnych uczestników tańczyło w takt muzyki granej przez pana Artura Hołdę. W momencie, gdy muzyka milkła, wszyscy tańczący siadali na wolnym krzesełku. Osoba, która nie zdążyła usiąść odpadała z konkursu. Muzyka płynąca z głośników inspirowała nas do szalonej zabawy. Pełni pozytywnej energii pląsaliśmy w parach, kole oraz korowodach. Z uśmiechem na ustach śpiewaliśmy teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc z radości.

Gminny Konkurs Profilaktyki

W dniach 2 i 4 grudnia 2014 roku w Zborowicach odbyła się tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Profilaktyki. Konkurs podzielony był na dwie kategorie plastyczną 
i muzyczną rozgrywaną w poszczególnych grupach wiekowych klas młodszych i starszych szkół podstawowych oraz gimnazjów. 
Uczniowie szkół podstawowych tworzyli prace plastyczne i piosenki własne na temat „Dużo wrażeń, dużo mocy, maluj, śpiewaj z nami, dość przemocy” (klasy młodsze) oraz „Śpiewaj , ciesz się, śmiej - życie bez nałogów miej” (klasy starsze).
Szkołę Podstawową w Ciężkowicach reprezentowali w klasach młodszych Natalia Szczerba kl. IIIb i Weronika Trela kl. IIIa w kategorii plastycznej, oraz uczniowie klasy IIIb Jakub Gaj, Fabian Hołda i Adam Zięcina w kategorii muzycznej. Nasi reprezentanci zdobyli w obydwóch kategoriach III miejsce.
Jeszcze lepiej zaprezentowały się uczennice klas starszych naszej szkoły, które zarówno w kategorii plastycznej (Magdalena Postawa, Karolina Tabaszewska i Aleksandra Giemza z kl. VIa) jak i muzycznej (Żaneta Gaj kl.Va, Małgorzata Giemza kl.VIa, Maria Kwaśna kl.VIa i Eliza Trela kl.Vb) zdobyły I miejsca.

Akademia z okazji Święta Niepodległości

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina o dążeniu kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów niepodległości i odzyskaniu jej po 123 latach niewoli.Z tej okazji 12 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej w uczniowie klasy V a wraz 
z chórem szkolnym przygotowali akademię upamiętniającą kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 
W trakcie uroczystości uczniowie przedstawili program słowno -muzyczny, uzupełniony prezentacją multimedialną, ukazujący wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. W trakcie uroczystości rozbrzmiewały donośnie polskie pieśni patriotyczne, tekstom poetyckim towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina.
Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie polskich tradycji, to obowiązek każdego z nas.

Wycieczka klas III do Bochni

Dzień 17 listopada 2014 r. uczniowie klas trzecich spędzili pod ziemią w kopalni soli w Bochni. Podczas pobytu poznali historię kopalni. Przewodnicy pokazali im najciekawsze miejsca i opowiedzieli, jak pracowali tutaj górnicy od samego początku powstania kopalni. Opowieści wzbogacone były o nowoczesne podziemne ekspozycje multimedialne. Zwiedzanie miało charakter podróży przez historię soli, która rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Podczas tej wędrówki dzieci poznały polskich królów, żupników genueńskich, a także ducha cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Podczas zwiedzania uczniowie podróżowali też podziemną kolejką górniczą i spotkali się z dobrym duchem kopalni - Skarbnikiem. Od tajemniczego staruszka wszyscy otrzymali podarunek - woreczek soli. Mogli też podziwiać górniczą kaplicę, zagrać w piłkę na boisku i kupić ciekawe pamiątki. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy wracali do domów świetnych humorach!

Ślubowanie klas pierwszych w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach

Zgodnie z tradycją w dniu Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach odbyła się jedna z najważniejszych w roku szkolnym uroczystości - ślubowanie uczniów klas pierwszych. Świadkami tego ważnego wydarzenia byli znakomici goście: Burmistrz Gminy Ciężkowice Pan Zbigniew Jurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Pan Zdzisław Szczerba, Przedstawiciel Oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Ciężkowicach Pan Rafał Fior, Dyrektor ASPO w Ciężkowicach Pani Anna Zagała, Przewodnicząca Rady Szkoły Pani Agnieszka Włudyka – Śliwa, Grono Pedagogiczne oraz licznie zgromadzeni rodzice i krewni pierwszoklasistów.Uroczystość rozpoczęto od symbolicznego złożenia nauczycielom i pracownikom oświaty podziękowań za podejmowany przez nich trud wychowywania kolejnych pokoleń Polaków oraz życzeń cierpliwości, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.Po tym krótkim wstępie w odświętnych strojach i granatowych biretach na głowach odważnie wkroczyli na scenę pierwszoklasiści zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny, w którym pragnęli pochwalić się zdobytymi dotąd umiejętnościami. Okazało się, że znakomicie śpiewają i recytują. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny, znajomością zasad funkcjonowanie w grupie rówieśniczej oraz przepisów ruchu drogowego Za swój występ dzieci otrzymały gromkie brawa i już nikt nie miał wątpliwości, że wszystkie zasłużyły na miano Ucznia Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach. Kulminacyjnym i najbardziej oczekiwanym punktem programu było złożone przez pierwszoklasistów uroczyste ślubowanie oraz akt symbolicznego pasowania dokonany przez Panią Dyrektor przy pomocy ogromnego ołówka przepasanego biało-czerwoną wstążką,. 
Na pamiątkę tych ważnych chwil świeżo upieczeni uczniowie otrzymali dyplomy.Pierwszoklasiści z radością i dumą przyjęli życzenia i upominki ufundowane przez Burmistrza, Krakowski Bank Spółdzielczy, Samorząd szkolny i rodziców. Tym ostatnim dzieci wręczyły laurki, wyrażając wdzięczność za opiekę i trud wychowania.Ciekawym pomysłem było zasadzenie w szkolnym ogrodzie przez pierwszoklasistów oraz zaproszonych gości świerka, który, rosnąc wraz z dziećmi, nie tylko będzie zdobił otoczenie szkoły, ale będzie również pamiątką tych pięknych chwil.Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej i pogodnej atmosferze.Życzymy naszym najmłodszym uczniom, aby cały okres pobytu w naszej szkole był tak radosny jak Dzień Ślubowania.

Walentynki 

Walentynki to ulubione święto dzieci 
i młodzieży, a ostatnio nawet i dorosłych 
na całym świecie. Tradycja świętowania tego dnia zagościła na dobre w naszej szkole. Samorząd Uczniowski już kilka dni wcześniej przygotowywał serduszka, aby w piątek 
13 lutego wręczyć je swoim kolegom, koleżankom i nauczycielom. Każdy miał możliwość zakupić oraz przesłać wybranej osobie walentynkę z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa, miłości i życzliwości. Samorząd zadbał również o to, by wszyscy w tym dniu poczuli się …słodko…i rozdawał lizaki- serduszka!